Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

TCO:s motstånd mot övergångsregler får stöd av EU-dom

En dom i EU-domstolen kan tolkas som att det inte behövs övergångsregler för att hindra att sociala förmåner utnyttjas av nya EU-medborgare i Sverige.
Publicerad
- Det är så jag tycker att man ska se det, säger TCO:s ordförande Sture Nordh.
Ökad rörlighet är positivt och TCO är fortsatt kritiska till införande av övergångsregler. Om de ändå införs ska de gälla så kort tid som möjligt och ses som ett tillfälle att stärka skyddet för dem som kommer till Sverige.
Det ställningstagandet bestämde sig TCO-styrelsen för häromdagen. Synen att övergångsreglerna inte behövs för att hindra så kallad social turism får också stöd av en dom i EU-domstolen. Domen gäller en irländare som nekades arbetslöshetsunderstöd i England. Domstolen ger de brittiska myndigheterna rätt och säger att den som söker sociala bidrag måste ha arbetat en viss tid i landet. Hur lång den tiden ska vara preciseras inte, med personen måste kunna klassas som "varaktigt boende".
- Man håller på och tolkar räckvidden av den här domen, men jag delar uppfattningen att den betyder att det inte behövs några övergångsregler i den del som har med de sociala villkoren att göra, säger Sture Nordh.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.