Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif häver arbetsgivares rätt att provanställa

De anställda på Sykes callcenter i Dals Ed har tröttnat på att arbetsgivaren inte respekterar avtalets regler för provanställning. Nu väntar central förhandling.
Publicerad
Sykes använder provanställning som regel i stället för undantag. I tjänstemannaavtalet står att provanställning kan användas om "medarbetarens kvalifikationer inom befattningsområdet är oprövade" eller om det "föreligger särskilda skäl att pröva kvalifikationerna mot arbetsuppgifternas speciella krav".
-Kreti och pleti provanställs. Vi kan inte se att folk måste ha några särskilda kvalifikationer för att jobba här. Vi jobbar på ett callcenter och pratar i telefon. Har man någon gång sommarjobbat och haft kontakt med människor räcker det, säger Bendik Anthonsen, Sifklubbens ordförande.
Klubben sade upp provanställningsrätten i höstas. Under uppsägningstiden har företaget provanställt 25 personer.
-Vi har gett företaget flera möjligheter att sitta ned och komma överens, men det har inte lett till något, säger Bendik Anthonsen.
I morgon, onsdag, träffas de centrala parterna för förhandling. Åsa Erba Stenhammar leder förhandlingarna för Sif.
- Vår roll är inte att uppfostra arbetsgivaren, det ska Almega göra. Vi ska hedra det här avtalet, annars är det inget värt. Det är principiellt viktigt, säger hon.
Det är första gången Sif förhandlar för en klubb som sagt upp arbetsgivarens rätt att provanställa. Och Åsa Erba Stenhammar anser att det är en viktig fråga.
-Under en provanställning kan arbetsgivaren göra hur han vill. Man behöver inte motivera en uppsägning, det räcker att man har varit sjuk en gång för mycket eller kommit för sent. Man måste passa sig jäkligt noga. Det är därför det finns villkor i rätten att provanställa.
Om parterna inte kommer överens på onsdagen kommer frågan att hamna i tjänstemarknadsnämnden.
- Rimligt vore en avkylningsperiod på två år eller tills de har lärt sig. Vi kan köra det här ganska hårt eftersom ingen enskild hamnar i kläm. För en gångs skull behöver inte vi övertyga arbetsgivaren, det är de som ska övertyga oss om att de bättrar sig, säger Åsa Erba Stenhammar.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.