Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sifklubben ifrågasätter avskedandena på Flextronics

Flextronics i Visby har polisanmält och avskedat fem tjänstemän. Sifklubben ogillar avskedandena och driver förhandlingarna vidare.
Publicerad
- Hela handlandet är klandervärt, säger Sifklubbens ordförande Jonas Helledaij.
Facket ifrågasätter om det finns grund för avsked samt hur företaget skött processen.
För snart en månad sedan meddelade Flextronics att all verksamhet i Visby skulle upphöra och 165 personer varslades om uppsägning. De anställdas hopp stod då till att en ny ägare skulle driva verksamheten vidare. Bland de tänkbara intressenterna fanns ett företag som drevs av de nu avskedade.
- Flextronics ansåg att de startat en konkurrerande verksamhet, säger Jonas Helledaij.
Den förundersökning som pågår gäller trolöshet mot huvudman alternativt förskingring.
- Fyra personer är skäligen misstänkta vilket är den lägsta graden av misstanke. Vi ska ta ställning till om misstankarna försvagats eller förstärkts, om något brott har begåtts, säger kammaråklagare Mats Wihlborg.
Samtidigt fortsätter avvecklingsprocessen av Flextronics verksamhet. Facket har tagit in en löntagarkonsult för att utreda vilka förutsättningar som finns för att driva verksamheten vidare.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Regeringen om AD: ”Hoppas på en snabb lösning”

Arbetsdomstolen ska inte behöva ställa in mål. Det är budskapet från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) som hoppas på en lösning inom kort.
Ola Rennstam Publicerad 29 oktober 2025, kl 15:41
Regeringen och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) ser över möjligheten att skjuta till mer pengar till Arbetsdomstolen så att domstolen kan återuppta sin verksamhet som planerat. Foto: Henrik Montgomery/TT/Ola Rennstam.

Arbetsdomstolen tvingas ställa in höstens förhandlingar efter att regeringen dragit åt svångremmen. Det kunde Kollega berätta tidigare i veckan. Bakgrunden till stängningen är att domstolen begärt mer pengar för att köpa in ett nytt it-system samt klara ökade personal- och hyreskostnader. Men i höstbudgeten det blev kalla handen från regeringen. Att många förhandlingar i AD nu kommer att ställas in under hösten oroar både fackförbund och arbetsgivarorganisationer.

Arbetsdomstolen kan få mer pengar

Men nu kan Kollega avslöja att regeringen tittar på hur man kan skjuta till mer pengar till domstolen så att verksamheten kan återupptas som planerat. I en skriftlig kommentar till Kollega svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att man hoppas på en lösning:

”Arbetsdomstolen ska självklart inte behöva ställa in mål. Regeringen har redan tillskjutit medel till myndigheten i år och är i löpande dialog om åtgärder framåt. Det rör sig i dagsläget om ett beräknat underskott om 350 000 kronor på en budget på ca. 40 miljoner. Jag ser framför mig att vi snabbt kommer kunna hitta en lösning på den uppkomna situationen."