Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Mera pengar till arbetsmiljön

Sif fortsätter satsningen på arbetsmiljön efter en extern utvärdering av det senaste årets företagsbesök. Fem miljoner kronor i utökade statsbidrag gör att regionala arbetsmiljöombud kan följa upp projektet.
Publicerad
Det i våras avslutade projektet "Medlemskontakt i småföretag" visar att det mesta återstår att göra för att få igång systematiskt arbetsmiljöarbete i företagen. Sif hade anställt 28 regionala arbetsmiljöombud, som besökte 3 580 företag och fann att vartannat bryter mot arbetsmiljölagen. Projektet har nu utvärderats av IVL Svenska Miljöinstitutet, som konstaterar att högst tio procent av företagen förbättrat arbetsmiljön efter besöket.
Av de personer som intervjuats ett halvår efteråt minns över hälften knappt att arbetsplatsen haft något besök av Sif. Besöken varade från en kvart till tre timmar. Den positiva effekten klingar snabbt av, vilket motiverar fortsatta insatser.
Sifs andel av bidragen till fackliga regionala arbetsmiljöombud har ökat med fem miljoner per år. Förbundsstyrelsen har beslutat att förskottera dessa pengar så att den uppsökande verksamheten i småföretag kan utvidgas (målet var 9 000 företag) och att uppföljningar kan göras där arbetsmiljöombud redan hälsat på. Det ökade bidraget motsvarar 6-7 tjänster, men exakt antal avgörs i förhandlingar.
Trots begränsade effekter i attitydförändringar och konkreta förbättringar av arbetsmiljön ger IVL:s utvärdering gott betyg åt Sifprojektet: väl planerat och genomfört, professionell ledning och ett första steg på en lång väg mot "märkbara och mätbara förbättringar av medlemmarnas arbetsmiljö".
Som ett mycket lyckat resultat bedömer IVL Sifs rekrytering av 1 154 arbetsmiljö- och arbetsplatsombud i företagen. Där överträffades målet 1 000 ombud.

BJÖRN ÖIJER

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Sänkt arbetstid: så tycker fack, arbetsgivare och politiker

Sänkt arbetstid är en het fråga. Så här tycker arbetsgivarna, facken och politikerna om arbetstiden.
David Österberg Publicerad 10 februari 2026, kl 06:01
 Logotyper för Unionen, LO och Svenskt Näringsliv som symboliserar olika syn på sänkt arbetstid.
Fack, arbetsgivare och politiska partier är långt ifrån eniga om hur – eller ens om – arbetstiden ska kortas. Kollage: Kollega.

Unionen

Anser att arbetstiden ska sänkas genom förhandlingar om kollektivavtal, inte genom lagstiftning. 

Har sedan 1998 arbetat för att sänka arbetstiden med 100 timmar per år. Målet har ännu inte uppnåtts, men i vissa avtal har man fått till en sänkning av arbetstiden på runt 70 timmar om året.

I samtliga kollektivavtal som Unionen tecknade förra året finns en arbetstidsförkortning på minst en dag om året.

LO

Landsorganisationen LO, en paraplyorganisation för 13 fackförbund på arbetarsidan, vill sänka arbetstiden genom en central förhandling med Svenskt Näringsliv. LO har inte sagt hur stor sänkningen ska vara, men har i en utredning föreslagit 35 timmars arbetsvecka. 

Svenskt Näringsliv

Svenskt Näringsliv företräder 49 bransch- och arbetsgivarorganisationer. Vill inte att arbetstiden ska sänkas. Eventuella sänkningar ska förhandlas mellan arbetsgivarorganisationer och fackförbund, inte centralt mellan LO och Svenskt Näringsliv.

Almega

Almega är en bransch- och arbetsgivarorganisation för företag inom tjänstesektorn. Vill inte att arbetstiden ska sänkas. Eventuella sänkningar ska beslutas av företagen själva, inte genom kollektivavtal eller lagstiftning.

Riksdagspartierna

Vänsterpartiet: Vill ”på sikt” sänka arbetstiden genom lag utan att minska arbetstagarnas inkomster.

Socialdemokraterna: Vill se kortare arbetstid, men inte genom lagstiftning.

Miljöpartiet: Vill lagstifta om att sänka normalarbetstiden till 35 timmar i veckan.

Centerpartiet: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Liberalerna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Kristdemokraterna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Moderaterna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Sverigedemokraterna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.