Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Strid om medbestämmande på Fortum

Fortum motarbetar de anställdas inflytande. Det anser facken som sagt upp samarbetsavtalet.
Publicerad
- Indirekt försöker arbetsgivaren styra det fackliga arbetet och hindra oss. Jag har känslan av att föreningsrätten kränks, säger Leif Wiklund ordförande för Sifklubben vid Fortum i Stockholm.
Striden gäller det koncernfackliga arbetet. Facken kräver att en person per förbund ska ha rätt att ägna sig åt det koncernfackliga på heltid och kunna resa mellan bolagen.
- Företaget vill bara låta oss jobba fackligt på respektive bolag, säger Leif Wiklund.
Fortums tolkning av begreppen förtroendemannatid och kontaktarbete i det centrala utvecklingsavtalet är orimlig hävdar Sif tillsammans med Civilingenjörsförbundet, Seko och Ledarna. Därför har facken nu sagt upp det lokala samarbetsavtalet.
- Det är olyckligt. Det var inte företagets strävan att det skulle gå så, säger Lars-Göran Edberger, personalchef på Fortum.
Situationen som uppstått är enligt honom en följd av den omorganisation som skett då beslutsfattandet delegerats.
- Vår avsikt är inte att minska medbestämmandet eller antalet förtroendemän, men arbetet ska ske i bolagen där besluten fattas och de berörda finns, säger Edberger.
Med att säga upp samarbetsavtalet vill facken bjuda företaget motstånd.
- Det ger en massa bök för arbetsgivaren som nu måste gå på mbls bokstav, vilket krånglar till det eftersom det blir fler förhandlingar med fler personer, säger Leif Wiklund som menar att medlemmarna nu drabbas av minskat inflytande.
Att Fortum betecknas som en pannordisk koncern med huvudkontor i Finland har försvårat fackens arbete.
- Vi har ett problem i att svensk arbetsrätt sträcker sig till svenska företag, koncernledningen finns i Finland, säger Sifs ombudsman Jan Jangsäter.
I ett direktiv har de svenska facken tillsammans med de norska och finska krävt ett etikavtal med Fortum, ett samverkansavtal i Sverige och ett etiskt avtal för verksamheten i Tallin. Det senare har gett resultat.
Av Fortums cirka 14 000 anställda finns 4 000 i Sverige varav många kommer från Birka Energi som köpts upp av koncernen.

CHRISTINA SWAHN


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.