Vid utdelningen av stipendiet på Sifs förbundsfullmäktige berättades om hur Pär Nilsson utsatts för regelrätta hot när han ifrågasatte ledningens hantering av företagets framtid i Bengtsfors.
- Det hade varit lättare att ta ett steg tillbaka, men det går inte att göra det, säger Pär Nilsson som trots hoten fortsatt arbetet för att rädda jobben.
I Motala mötte Claes Wahlström föga respekt för svenska fackliga krav. Under förhandlingarna var stämningen så hotfull att han fruktade handgemäng.
- Man får inte behandla folk hur som helst, man måste visa respekt, säger Claes Wahlström.
De båda klubbordförandena drevs också av ilska samtidigt som de stöttade varandra och diskuterade strategin.
Svårast var, tycker de båda, att förhandla med den svenska ledningen.
- Det gick inte att nå konkret resultat utan att cheferna var tvungna att gå ut och ringa. De var bara marionetter för ledningen i USA, säger Claes Wahlström.
I stipendiegruppens motivering konstateras att "de har fått utstå stor press från en företagsledning som inte visat förståelse för facklig rätt och svensk arbetsrätt. De har uppnått respekt för fackligt arbete genom att agera målmedvetet och använda arbetsrättslagstiftningen fullt ut i övertygelse om att det går att påverka även om utsikterna inte är de bästa."
Stipendiet är på 10 000 kronor.
CHRISTINA SWAHN