Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Missnöje på Korsnäs

När Korsnäs skulle minska antalet tjänstemän med 120 fick alla erbjudanden om avgångsvederlag. Nu känner sig somliga utpekade. Andra har nekats att sluta.
Publicerad
- Vissa känner sig utpekade, det kan vara då en chef har gjort en ny organisation och sagt till någon att den inte är med. Då upplever en del inte detta som frivilligt, säger Kerstin Lundberg, vice ordförande i Sifklubben.
När Korsnäs ville minska antalet tjänstemän till 300 protesterade facken i bolagsstyrelsen.
Sedan förhandlades erbjudanden fram om avgångsvederlag på 18-36 månadslöner, de som är 58 år får ytterligare 6 månadslöner. Dessutom finns möjlighet att få individuell hjälp att hitta nytt jobb genom Profficeägda Antenn. Bidrag för studier och resor ges också. Även avgångspensioner erbjuds.
- Intentionen var att de som slutar skulle landa så mjukt som möjligt. Det här skulle ge en möjlighet att gå ifrån Korsnäs med huvudet högt, säger Kerstin Lundberg.
Trots att 120 tjänstemän faktiskt accepterat det frivilliga erbjudandet har reaktionerna bland dem varit blandade.
- Några känner att de har blivit knuffade ut. Några har blivit överlyckliga och gått vidare till högskolan. Andra har tjatat sig till detta för att få tid för att fundera över vad de vill göra, säger Kerstin Lundberg.
Ett tiotal av dem som vill sluta har, enligt Sifklubben, fått nej från företaget som förbehållit sig rätten att välja.
- De är arga, det har bidragit till missnöjet.
Att reaktionerna blivit så starka tror hon också beror på att Korsnäs sedan generationer tillbaka varit tryggheten i många familjer.
- När man lämnar Korsnäs kan det kännas som om en del av identiteten går förlorad, säger Kerstin Lundberg.
Även de som är kvar smittas av stämningarna samtidigt som oro finns för att inte hinna med arbetet när arbetskamraterna försvinner.

CHRISTINA SWAHN


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Sparkad efter 37 år – chefen läste hans mejl i smyg

När möbelföretagets trotjänare blev sjukskriven passade ledningen på att kontrollera hans mejlkorg. Där hittade de ett förslag om försäljning av mosaikbord i Spanien. Illojalt, ansåg bolaget och avskedade mannen.
Ola Rennstam Publicerad 9 februari 2026, kl 13:01
Närbild på dator med e-post på skärmen, används som illustration till artikel om chefen som läste anställds mejl.
Efter 37 år på möbelföretaget blev säljaren plötsligt avskedad. Arbetsgivarens påstående om att mannen planerat att starta konkurrerande verksamhet tillbakavisas av Unionen som nu stämt bolaget i Arbetsdomstolen. Foto: Colourbox

Den 60-åriga säljaren trodde att mötet med cheferna skulle handla om hans arbetsmiljö. I stället blev han avskedad – efter 37 år på möbelföretaget. Bolaget hävdar att trotjänaren agerat illojalt genom att han försökt starta konkurrerande verksamhet. Men anklagelserna tillbakavisas av Unionen som nu stämt Linköpingsbolaget i Arbetsdomstolen.

”Vår medlem har under 37 år agerat lojalt och med bolagets bästa i åtanke. Hans förhoppning har varit, och är fortfarande att få arbeta på bolaget tills han går i pension.” skriver Elin Lemel, förbundsjurist på Unionen i stämningsansökan.

Chefen gick igenom mejlen under sjukskrivningen

Bakgrunden till avskedet är säljarens sjukskrivning sommaren 2025. Under sjukskrivningen valde platschefen att gå in och läsa medarbetarens mejl – enligt Unionen utan att först informera mannen om detta. I mejlkorgen hittade ledningen ett dokument, som skickats till säljaren, med ett affärsupplägg. Det handlade om att sälja marockanska mosaikbord till svenskar med fritidsboende i Spanien.

Unionen menar att dokumentet inte kan läggas säljaren till last eftersom han varken har skrivit mejlet eller på annat sätt tagit initiativ till förslaget. Själva affärsidén med fokus på marockanska soffbord är dessutom långt från de kontorsmöbler som företaget säljer till arbetsplatser i Östergötland.

”Han har varken förberett eller bedrivit någon konkurrerande verksamhet. Bolaget har heller inte riskerat att lida någon skada på grund av dokumentet eller dess innehåll”, skriver Unionens jurist i stämningsansökan till Arbetsdomstolen.

Unionen kräver nu 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen och att trotjänaren får sitt jobb tillbaka.

I ett mejl till Kollega skriver bolagets ombud att man uppenbarligen har olika uppfattning om den rättsliga innebörden av det som skett: 
”De här frågorna är nu föremål för rättslig prövning och vi kommer tillsammans med Svensk Handel att svara på dem i Arbetsdomstolen. Då detta är ett pågående ärende så kommer företaget inte att kommentera detsamma under pågående process.”

Får arbetsgivaren läsa din jobbmejl?

Men vad gäller egentligen – får chefen läsa din e-post? Enligt Unionen är utgångspunkten att det inte är tillåtet.

– Arbetsgivaren får inte slentrianmässigt ta del av dina mejl. Och absolut inte det som inte är direkt arbetsrelaterat, säger förbundsjurist Susanna Kjällström på Unionens hemsida.

För att få lov att kontrollera mejlkorgen måste det finnas synnerligen goda skäl – som en välgrundad misstanke om brottslighet eller illojalitet. Det kan exempelvis vara misstankar om ekonomisk brottslighet eller att medarbetaren kontaktat kunder för att ta med dem till en konkurrent.

– Arbetsgivaren ska göra en intresseavvägning mellan företagets intresse och skyddet för ditt privatliv och din integritet. Chefen får inte läsa dina privata mejl, inte ens om de gått via din jobbmejladress, säger Susanna Kjällström.