Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Utpekade SSAB-tjänstemän blev sjuka

Facken och ledningen på SSAB i Oxelösund är nu överens om en neddragning utan uppsägningar.- Jag är nöjd med uppgörelsen men besviken på hur ledningens agerat. Många har varit långstidssjukskrivna sedan man pekade ut folk som överflödiga, säger Sifklubbens ordförande Bosse Jerräng.
Publicerad
Alla inblandade på SSAB Oxelösund har varit överens om att rationaliseringar måste göras för att möta den hårdnande konkurrensen. I början av februari meddelade ledningen att arbetsstyrkan skulle minskas med ett hundratal personer. Man hoppades att det skulle ske utan uppsägningar och föreslog bland annat en så kallad resursgrupp för övertaliga. Facken ville inte se någon resursgrupp och avstyrde förslaget.
- Men man hann peka ut vilka 93 tjänstemän man ville placera i den här poolen och det gjorde stor skada, säger Bosse Jerräng.
Enligt den uppgörelse som träffats sker inga uppsägningar. Bland tjänstemännen erbjuds tjugo personer över 62 år avtalspension. I övrigt sker minskningen genom ålderspensioneringar vilket betyder att många kan behålla sitt gamla jobb eller få ett nytt inom företaget.
- Vi lyckades styra upp situationen. Men ledningens agerande i början gjorde stor skada. Man skulle först ha gått ut med en förfrågan om några var intresserade av avtalspension. Att man nu istället pekade ut vilka man ville placera i poolen har fått till följd att många mår dåligt i dag.
- De som får behålla jobbet känner sig ändå utpekade och ej behövda. Och den som tackar nej till avtalspension kommer att känna sig utpekad ända fram till pensionen, säger Bosse Jerräng.
Försöker ni hjälpa dem som är sjukskrivna?
- Vi har gett signaler till skyddomsbuden och styrelsen om att söka kontakt och hjälpa dem. Så att de kommer tillbaka till arbetsplatsen.
Avtalet mellan SSAB-facken och ledningen innebär en förändring i flera steg. Nästa år ska den vara fullt genomförd. På lång sikt reduceras personalkonostnaden med 40 miljoner kronor per år.

ANITA TÄPP


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Regeringen om AD: ”Hoppas på en snabb lösning”

Arbetsdomstolen ska inte behöva ställa in mål. Det är budskapet från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) som hoppas på en lösning inom kort.
Ola Rennstam Publicerad 29 oktober 2025, kl 15:41
Regeringen och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) ser över möjligheten att skjuta till mer pengar till Arbetsdomstolen så att domstolen kan återuppta sin verksamhet som planerat. Foto: Henrik Montgomery/TT/Ola Rennstam.

Arbetsdomstolen tvingas ställa in höstens förhandlingar efter att regeringen dragit åt svångremmen. Det kunde Kollega berätta tidigare i veckan. Bakgrunden till stängningen är att domstolen begärt mer pengar för att köpa in ett nytt it-system samt klara ökade personal- och hyreskostnader. Men i höstbudgeten det blev kalla handen från regeringen. Att många förhandlingar i AD nu kommer att ställas in under hösten oroar både fackförbund och arbetsgivarorganisationer.

Arbetsdomstolen kan få mer pengar

Men nu kan Kollega avslöja att regeringen tittar på hur man kan skjuta till mer pengar till domstolen så att verksamheten kan återupptas som planerat. I en skriftlig kommentar till Kollega svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att man hoppas på en lösning:

”Arbetsdomstolen ska självklart inte behöva ställa in mål. Regeringen har redan tillskjutit medel till myndigheten i år och är i löpande dialog om åtgärder framåt. Det rör sig i dagsläget om ett beräknat underskott om 350 000 kronor på en budget på ca. 40 miljoner. Jag ser framför mig att vi snabbt kommer kunna hitta en lösning på den uppkomna situationen."