Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Föräldralediga får full lön

Metallarna på De la Rue i Flen har kommit överens med ledningen om att personal som är hemma med barn ska få full lön. Sifarna kan få en liknande uppgörelse.
Publicerad
- Föräldraskap är utvecklande i sig, det ger en förmåga att klara av vissa situationer, säger personalchefen Åke Elmberg.
En orsak till att Metallklubben och företaget kommit överens om kompletterande föräldrapenning är att man ville göra något extra av potten i år, och dessutom passa på att göra sedelpresstillverkaren De la Rue till en attraktiv arbetsplats.
- Det är viktigt att kunna attrahera kompetent personal även i framtiden. I dag är det inget problem, trots att vi ligger mitt ute i ingenstans. Dessutom har vi arbetat med jämställdhetsaspekter i väldigt många år, säger Åke Elmberg.
Den som är föräldraledig får 80 procent av lönen upp till 23 683 kronor från försäkringskassan. Resterande 20 procent står företaget för. Sifklubben med sina drygt 70 medlemmar hoppas kunna införa liknande villkor för tjänstemännen i sina förhandlingar som drar igång om ett par veckor.
- Det är ett väldigt bra avtal. Men det gäller att se till så att pengarna inte tas från något annat, säger Mita Zunko, klubbens ordförande.
Men det menar Åke Elmberg är oundvikligt.
- Jag ser inget annat alternativ. Det handlar om förhandlingsmognad, vi måste ta ansvar för de centrala avtal som tecknas och göra det bästa av dem, även om vi från näringslivet helst vill slippa centrala avtal.
Med tanke på att tjänstemännen har större lönespridning finns det risk att en del hamnar över taket i föräldraförsäkringen. Några diskussioner om hur det skulle lösas, om företaget till exempel ska gå in med mer än 20 procent av lönen, eller om man måste ha ett annat upplägg med procentsats av lönen, har inte förts.
- Jag ser fram emot att Sifklubben tar upp detta. Vår ambition är att ha ett liknande avtal för alla, säger Åke Elmberg.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Får jag sjukskriva mig vid skilsmässa?

Oktober är den månad flest ansöker om skilsmässa, vilket kan få kan få långtgående konsekvenser för arbetslivet. Det här har du rätt till när privatlivet krisar.
David Österberg Publicerad 1 oktober 2026, kl 06:00
Delad bild av ett köksbord med dator, kalender och anteckningar samt en kontorsplats med skärm och skrivbordslampa.
Vad gäller på jobbet när en skilsmässa förändrar familjevardagen? Här är svaren om bland annat sjukfrånvaro, vab och arbetstider. Foto: Colourbox. AI-montage: Martin Söderström.

1. Har jag rätt att sjukskriva mig vid skilsmässa? 

Ja och nej. Avgörande är om skilsmässan påverkar din arbetsförmåga. Den bedömningen måste en läkare göra. Du kan dock sjukanmäla dig själv i sju kalenderdagar utan sjukintyg. 

2. Har jag rätt att jobba mindre när jag har barnen? 

Nej. Det är arbetsgivaren som har rätt att lägga scheman. Du kan dock föreslå en sådan lösning för arbetsgivaren. Dessutom har du rätt att gå ner i arbetstid om du har barn under 8 år. 

3. Kan jag bli uppsagd om jag vabbar mycket? 

Nej. Ersättning för vab kan betalas ut för 120 dagar per år och barn. Din arbetsgivare kan inte neka vab. Om barnet är sjukt längre än sju dagar behöver du ett intyg från en läkare eller sjuksköterska. 

4. Kan jag säga nej till att jobba obekväma arbetstider när jag har barnen? 

Det beror på. Om du arbetar i en bransch där arbete på kvällar och helger är norm blir det svårt. Däremot kan du säga nej till plötsliga schemaändringar. Arbetsgivaren ska kommunicera schemaändringar minst två veckor i förväg. 

5. Kan jag få permission för att fixa med bodelning eller besöka jurist? 

Kanske. De flesta kollektivavtal ger rätt till permission, alltså ledighet utan löneavdrag. De flesta avtal brukar också ge exempel på vad som ger rätt till permission. Skilsmässa brukar visserligen inte vara med på listan, men kolla med din arbetsgivare. 

6. Jag presterar sämre på grund av skilsmässan. Kan chefen ge mig andra arbetsuppgifter och sänka min lön? 

Det beror på vad som står i anställningsavtalet. Arbetsgivaren måste alltid förhandla om viktiga förändringar och dit räknas andra arbetsuppgifter. Om man själv känner att man inte riktigt orkar med jobbet kan man kanske tänka sig en skriftlig överenskommelse om att arbeta med annat under en period för att sedan komma tillbaka till den ordinarie tjänsten. 

7. Kan företagshälsovården hjälpa mig under skilsmässan?

Kanske. Företagshälsovården finns i första hand till för arbetsrelaterade besvär. Å andra sidan kan företagshälsovården hjälpa till med arbetsanpassningar, om du behöver det.

Källa: Gunilla Krieg, central ombudsman på Unionen.