Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Rosengren gästade Sifmöte

Sifs sektion för utveckling och konstruktion på Volvo personvagnar hade celebert besök vid sitt årsmöte på onsdagen. Näringsminister Björn Rosengren var där och gav sin syn på det svenska företags- och löntagarklimatet.
Publicerad
Sedan Ford tog över Volvos personbilsdivision har arbetssituationen förändrats. Men inte enbart till det sämre.
- Rosengren tycker sig märka att vi anställda har det bättre med Ford som ägare, och det håller vi med om. Vi fick in en ledning som är intresserad av bilar, det är det vi ska producera här. Med Volvos ledning var det ägarintressena som styrde, säger Sören Karlsson, ordförande för sektionen.
Men amerikansk företagskultur skiljer sig från svensk på sätt som inte bara uppskattas av de Volvoanställda. Ett exempel är Fords bonussystem som bara kommer cheferna till del, och att integritetsskyddet är svagare nu.
- Vi måste vara starka från fackligt håll och se till att vår vd står upp för vår svenskhet.
På flera punkter känner Sifmedlemmarna att de fick gehör för sina synpunkter hos näringsministern.
- Till exempel vad gäller ohälsa. Långtidssjukskrivningarna ökar. Vissa månader får jag ett nytt namn i veckan på någon som måste gå hem. Begreppet utbrändhet existerar inte i Ford, men här är det ju verklighet. Rosengren pratade om ett elvapunktsprogram som ska presenteras för riksdagen. Frågan är om vi kommer att märka av det här på golvet, man kan ju hoppas, säger Sören Karlsson.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.