Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sålde för dåligt – blev uppsagd

Säg upp dig själv. Det kravet ställde företaget till en säljare som de ansåg underpresterade. Nu har Unionen stämt bolaget och kräver 120 000 kronor i skadestånd.
Ola Rennstam Publicerad
Colourbox.com
Trots att försäljningsresultaten förbättrades kände sig mannen pressad och ifrågasätt av företaget och blev till slut sjukskriven. Colourbox.com

När säljaren kom tillbaka efter sin semester blev han kallad till ett möte där arbetsgivaren krävde att han skulle säga upp sig själv. Orsaken var att mannens försäljningsmål inte hade uppnåtts. Säljaren vägrade.

Trots att försäljningsresultaten förbättrades under den följande hösten kände han sig pressad och ifrågasatt av företaget som är verksamt inom livsmedelsindustrin. Pressen resulterade i en utmattning och sjukskrivning. Efter närmare tre månaders sjukskrivning meddelade arbetsgivaren att de tänkte omplacera honom som kundutvecklare. När säljaren tackade nej till erbjudandet valde bolaget att säga upp honom på grund av personliga skäl.

Nu har Unionen stämt företaget i Arbetsdomstolen för brott mot las, lagen om anställningsskydd, eftersom det saknas saklig grund för uppsägningen och kräver 120 000 kronor i skadestånd. Förbundet är kritiskt till att arbetsgivarens första åtgärd varit att förmå medlemmen att säga upp sig själv, utan att först komma till rätta med hans arbetssituation.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Övervakades via webbkamera under hela arbetsdagen

Kvinnan tvingades ha sin webbkamera på under hela arbetsdagen, då chefen ville se att hon jobbade. Övervakningen var så närgången att hon blev sjukskriven. Unionen stämmer företaget för brott mot EU:s dataskyddsförordning.
Lina Björk Publicerad 24 april 2025, kl 09:44
Kameraövervakning med webcam. Till vänster en stor och lite hotfull webbkamera, till höger en kvinna vid en dator. Ser rädd och obekväm ut.
Övervakades av chefen med webbkamera - varje dag. Kvinnan tvingades ha sin webbkamera på hela arbetsdagarna då chefen ville se att hon "verkligen jobbade". En övervakning som kan vara olaglig. Foto: Colourbox.

Får arbetsgivare övervaka sina anställda under arbetstid? Nej, inte i det här fallet menar Unionen som har lämnat in en stämning till Stockhoms tingsrätt om brott mot EU:s dataskyddsförordning. 

Tvisten handlar om en kvinna som skötte bokningar via kundtjänst och sades upp i maj förra året. Under uppsägningstiden krävde hennes arbetsgivare att hon skulle ha ett digitalt möte, med kamera och ljud påslaget under hela arbetsdagen, medan hon ringde upp kunder. 

Hon var ständigt i bild, medan hennes chef hade sitt ljud avslaget. 

–  Övervakningen har varit väldigt närgången och gjort att hon mått så dåligt att hon fått sjukskriva sig, säger Cecilia Arklid, Förbundsjurist på Unionen och företräder medlemmen i tingsrätten. 

Övervakning av anställda okej – ibland

Ibland kan det vara befogat att bevaka sina anställda, men då kräver lagen specifika grunder. Exempelvis kan det vara okej om det krävs för att fullgöra en rättslig förpliktelse eller att det finns ett samtycke. Som huvudregel gäller dock inte samtycke när det rör sig om en situation mellan arbetsgivare och anställd, då den ena är i beroendeställning till den andra. 

Arbetsgivaren informerade inte vad webbinspelningen skulle leda till, eller undersökte om det fanns mindre ingripande åtgärder för att uppnå sitt mål- exempelvis mer aktiv arbetsledning. Nu stämmer Unionen företaget för brott mot EU:s dataskyddsförordning och kräver 50 000 kronor i skadestånd till medlemmen. 

Dom kan bli prejudicerande

Tvisten är den första i sitt slag som går till domstol och en dom kommer att vara prejudicerande, alltså bli vägledande för hur liknande tvister ska avgöras. 

–  Om det blir en dom kommer den att förtydliga hur en arbetsgivare får, eller inte får övervaka sina anställda i realtid, säger Cecilia Arklid.