Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

KI:s prognos pekar mot ljusare arbetsmarknad

Svensk ekonomi växer tack vare ökande export. Samtidigt ökar antalet lediga jobb och företagens planer på att anställa, vilket antyder en snabbare sysselsättningsökning under resten av året, enligt Konjunkturinstitutets prognos.
Gabriella Westberg Publicerad
Grafik från Konjunkturinstitutet
Enligt Konjunkturinstitutets barometer är företagens planer på att anställa höga. Grafik från Konjunkturinstitutet

BNP växer med cirka tre procent både i år och nästa år, mest tack vare exporten som ökar fyra till fem procent, enligt KI:s Konjunkturbarometer. Återhämtningen i OECD-länderna och en svag kronkurs bidrar till tillväxten, inte minst för den exportberoende industrin.

Sysselsättningen ökar liksom antalet lediga jobb. Samtidigt ökar arbetskraften, vilket gör att arbetslösheten minskar långsamt och beräknas ligga på sju procent 2017.

Om ett par veckor presenterar regeringen och Vänsterpartiet budgetpropositionen för 2016. Enligt Konjunkturinstitutet finns trots en ljusnande ekonomi inte mycket budgetutrymme om balansmålet ska nås. För ett bibehållet offentligt åtagande under 2016-2019 behöver skatterna höjas med cirka 100 miljarder kronor, enligt KI.

KI ser också behov av ytterligare räntesänkningar, för att få upp inflationen och inflationsförväntningarna. Samtidigt ökar både hushållens och företagens förtroende för det ekonomiska läget, enligt barometern.

”Alla företagsindikatorer visar på ett starkare läge än normalt, medan hushållens konfidensindikator är i nivå med det historiska genomsnittet”, skriver KI i en kommentar till rapporten.

Läs rapporten

Ladda ner rapporten: Konjunkturläget i augusti 2015.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Ica:s drogtester av jobbsökande kan strida mot lagen

Att testa någon för droger är alltid ett intrång i integriteten. Det konstaterar Integritetsskyddsmyndigheten, IMY, som nu granskar i vilken utsträckning Ica behandlar personuppgifter om drogtester vid rekrytering och för vilka syften.
Johanna Rovira Publicerad 2 oktober 2026, kl 06:30
Pipett över öppna provrör i gula och blå laboratorieställ.
Integritetsskyddsmyndigheten kommer bland annat att undersöka på vilket sätt drogtesterna genomförs på arbetssökande på Ica, men även granska hur uppgifterna lagras. Foto: Fredrik Persson/TT

Att Ica använder drogtester på sina anställda är något som Kollega har skrivit om tidigare. Men efter olika medieuppgifter, bland annat från Ekot, att bolaget även testar arbetssökande, ska Integritetsskyddsmyndigheten IMY nu utreda hur Ica gruppen AB och Ica Sverige AB behandlar personuppgifter utifrån dataskyddsförordningen, GDPR. 

Det är första gången myndigheten granskar just användningen av drogtester i rekryteringsprocesser. 

Ska avgöra när drogtest kan vara motiverat 

– Resultat av drogtester är en typ av personuppgifter och ett intrång i privatlivet. Det är ett kroppsligt ingrepp, och en fråga som vi kan behöva ta ställning till är under vilka förutsättningar som det kan vara motiverat att behandla sådana uppgifter om arbetssökande, säger Theodor Adolfsson, jurist på IMY. 

Myndigheten kommer att väga bolagens nytta av drogtester mot de arbetssökandes integritetsintresse. 

– Vi ska bland annat granska vilka tjänster som omfattas. Det kan finnas större nytta av att drogtesta för vissa tjänster, som till exempel yrkesförare, medan nyttan är mindre om man jobbar på kontor, säger Theodor Adolfsson. 

Integritetsintrång oavsett metod

Vilken typ av drogtester som används kan eventuellt också komma att spela in, även om tester i sig är ett intrång oavsett metod, enligt Theodor Adolfsson.  Kommer myndigheten fram till att ett fel har begåtts finns olika möjligheter till åtgärder mot de granskade bolagen, alltifrån förelägganden att stoppa drogtesterna och reprimander till sanktionsavgifter.  

– Ica-gruppen har tagit del av myndighetens begäran att få mer information, men vi har i nuläget inga ytterligare kommentarer, säger Helena Johansson, pressansvarig på Ica-gruppen.