Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

KI:s prognos pekar mot ljusare arbetsmarknad

Svensk ekonomi växer tack vare ökande export. Samtidigt ökar antalet lediga jobb och företagens planer på att anställa, vilket antyder en snabbare sysselsättningsökning under resten av året, enligt Konjunkturinstitutets prognos.
Gabriella Westberg Publicerad
Grafik från Konjunkturinstitutet
Enligt Konjunkturinstitutets barometer är företagens planer på att anställa höga. Grafik från Konjunkturinstitutet

BNP växer med cirka tre procent både i år och nästa år, mest tack vare exporten som ökar fyra till fem procent, enligt KI:s Konjunkturbarometer. Återhämtningen i OECD-länderna och en svag kronkurs bidrar till tillväxten, inte minst för den exportberoende industrin.

Sysselsättningen ökar liksom antalet lediga jobb. Samtidigt ökar arbetskraften, vilket gör att arbetslösheten minskar långsamt och beräknas ligga på sju procent 2017.

Om ett par veckor presenterar regeringen och Vänsterpartiet budgetpropositionen för 2016. Enligt Konjunkturinstitutet finns trots en ljusnande ekonomi inte mycket budgetutrymme om balansmålet ska nås. För ett bibehållet offentligt åtagande under 2016-2019 behöver skatterna höjas med cirka 100 miljarder kronor, enligt KI.

KI ser också behov av ytterligare räntesänkningar, för att få upp inflationen och inflationsförväntningarna. Samtidigt ökar både hushållens och företagens förtroende för det ekonomiska läget, enligt barometern.

”Alla företagsindikatorer visar på ett starkare läge än normalt, medan hushållens konfidensindikator är i nivå med det historiska genomsnittet”, skriver KI i en kommentar till rapporten.

Läs rapporten

Ladda ner rapporten: Konjunkturläget i augusti 2015.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

De byter 9 600 prislappar – på en dag

Matmomsen sänks den 1 april – och nu måste miljontals prislappar bytas. På Ica kliver kontorspersonalen ut i butiksgångarna för att hinna med att ändra alla etiketter.
Ola Rennstam Publicerad 31 mars 2026, kl 13:49
Kontorsanställda på ICA hjälper till i en matbutik genom att byta prisetiketter.
Kontorspersonal rycker in. Jenny Palm har lämnat jobbet som kommunikatör på Icas huvudkontor för att under en dag byta 9 600 prisetiketter i en butik utanför Stockholm. Foto: Ola Rennstam

Bland hyllraderna av grahamsmjöl, dinkel och flingor på Ica Rotebro utanför Stockholm råder det febril aktivitet. Marie von Satzger och Jenny Palm har lämnat huvudkontoret och sina jobb på Icas kommunikationsavdelning för dagen. 
Utrustade med skanner och varukorgar fyllda med hyllkantsetiketter infann de sig tidigt på tisdagsmorgonen i matbutiken. Uppdraget: att byta 9 600 prislappar – på en dag.

– Det känns jättefint att vi hjälps åt allihop. Och det är kul att vara ute i verkligheten och prata med kunder och kollegor, säger Jenny Palm.

”Den största utmaningen är att hitta varorna”

Sammanlagt har 500 kontorsanställda gett sig ut till olika Ica-butiker runt om i landet med samma uppdrag. Enligt företaget rör det sig om totalt sex miljoner prislappar som ska bytas ut.

– Mitt vanliga jobb kan vänta en dag, vi har planerat för det här länge och man har fått stämma av med sin chef,  säger Jenny Palm.

– Vi ska nog bli klara i tid. Den största utmaningen är att hitta alla varorna, jag har hållit på med te och kaffe hela morgonen, berättar Marie von Satzger medan hon letar efter hyllplatsen med 1,5 kilo rågmjöl.

Sänkt matmoms

  • Momsen på mat sänks tillfälligt från och med 1 april fram till 31 december 2027 från 12 till 6 procent. 
  • Reformen beräknas kosta staten 37 miljarder kronor i minskade skatteintäkter. 
  • Syftet är att stärka hushållens ekonomi efter de senaste årens höga matpriser.

Regeringens sänkning av matmomsen har medfört en hel del merarbete för matjättarna. För kedjornas ordinarie butikspersonal hade det varit svårt att hinna med det massiva prislappsbytet. 

Många konsumenter är skeptiska till att Ica och de andra matjättarna verkligen kommer att sänka priset fullt ut. Vad har ni att säga till dem?

– Folk kan vara trygga med att priserna sänks, det har varit givet från dag ett att sänkningen ska hela vägen till kund.  Ingen vill bli ertappad med att inte göra det. 

Prissättning i en osäker omvärld

Tjänstemännen från kommunikationsavdelningen påpekar att även omvärldsfaktorer påverkar priset.

– Momsen är en bara av många komponenter som påverkar priset i butik. Priserna påverkas av till exempel av krig och oljepriser i vår omvärld, jag tror inte att många kunder förstår det, säger Jenny Palm.

Kritik mot sänkningen

  • Regeringens reform har kritiserats för att vara en dyr och ineffektiv åtgärd. Om man vill stötta barnfamiljer är barnbidraget mer träffsäkert, menar olika skatteexperter.
  • Enligt flera utredningar är sänkt matmoms dålig fördelningspolitik, eftersom höginkomsttagare lägger mer pengar på mat än låginkomsttagare.
  • Matjättarna har lovat att matcha regeringens momssänkning, men många konsumenter tvivlar på löftet.