Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Inte för sent fixa sommarjobbet

Har du ännu inte fått sommarjobb? Ge inte upp. Både hos Arbetsförmedlingen och på Blocket går det fortfarande att hitta jobb och nya annonser dyker ofta upp i sista stund innan sommaren.
Petra Rendik Publicerad
Grott Vegard/TT
Grott Vegard/TT

Om några veckor kommer många unga sommarjobbare att få testa på arbetslivet för första gången. Troligen har de allra flesta sökt jobben under årets första tre månader då majoriteten av sommarvikariaten annonserats ut.

Men misströsta inte om du ännu inte fått napp, det finns fortfarande lediga jobba att söka.

- Det är förstås alltid bäst att vara ute i god tid om man vill ha sommarjobb men det är inte för sent att söka nu. Förra året i maj fick vi in 4 700 lediga jobb, säger Marwin Nilsson, analytiker på Arbetsförmedlingen.

Men om du nu är ute i sista stund är hans tips att du söker på flera olika sätt. Kolla på Arbetsförmedlingens platsbank och jobbannonserna i tidningarna. Hör med släkt och vänner. Men stanna inte där. Var ännu mer aktiv, tänk efter vilka arbetsgivare som kan vara intressanta, ring eller ännu hellre, gå runt och knacka dörr.

- Du kanske får kontakt med en arbetsgivare som tänkt lägga ut en annons men inte hunnit. Och så hann du före och då kanske du får napp, säger Marwin som också manar till att tänka logiskt och söka jobb i branscher som inte står still under sommaren som nöjesparker, uteserveringar och turismnäringen.

På Blocket som också har jobbannonser är sommarjobb det tredje mest sökta ordet just nu. Många är ute i sista minuten, inte bara arbetssökande utan också arbetsgivare. På Blocket Jobb finns flest jobb att söka i storstäderna och inom försäljning och marknad som till exempel säljkoordinator och ordermottagare. Inom industrin söker man efter truckförare och lagerarbetare. Enligt Blockets presschef Anette Karlberg söker arbetsgivare främst efter erfarna, ansvarsfulla och flexibla medarbetare.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Lytens köp av Northvolt klart – 600 återanställs

Lytens köp av batterifabriken Northvolt är i hamn. Produktionen ska återupptas i år och bolaget räknar med att anställa 600 personer – ett besked som välkomnas av Unionen.
Ola Rennstam Publicerad 27 februari 2026, kl 11:46
Den amerikanska batteritillverkaren Lyten har köpt konkursade Northvolts tillgångar. Här batterifabriken i Skellefteå. Foto: Jonas Westling/TT

Amerikanska Lyten har slutfört köpet av Northvolts svenska batteritillgångar till ett värde av närmare 5 miljarder dollar. Köpet omfattar Northvolt Ett i Skellefteå, och forskningscentret Northvolt Labs i Västerås.

Samtidigt kommer det att etableras ett nytt ”Lyten Industrial Hub” i Skellefteå, där batteritillverkning ska kombineras med ett datacenter.

Ska anställa 600 medarbetare

I ett pressmeddelande uppger Lyten att man inom kort kommer att återanställa personal – både i Skellefteå och i Västerås. Bolaget räknar med att man behöver rekrytera mer än 600 medarbetare under de kommande 12 månaderna.

– Nu när transaktionen är klar är vi glada över att kunna återuppta produktionen och inleda upptrappningen i Sverige, säger Matthias Arleth, VD för Lyten Sverige, i pressmeddelandet.

Beskedet om köpet välkomnas av Aksel Bäcklund, ombudsman på Unionen:

– Det är glädjande. Våra medlemmar som blev uppsagda i samband med konkursen har fortfarande sin återanställningsrätt och därför förtur på tjänster som Lyten ska anställa till, säger han i en skriftlig kommentar till Kollega.

Unionen: ”Risk att mycket kompetens inte kommer vara tillgänglig”

Unionen har uppskattningsvis 1 000 medlemmar med återanställningsrätt – både från konkursutbrottet och från massuppsägningarna för ett drygt år sedan. Många har dock redan fått ny anställning eller lämnat landet. Unionen har förhandlat med Lyten-bolagen sedan i höstas och har vissa farhågor inför framtiden.

– Nu inväntar vi besked om när det kan ske och när våra medlemmar kan få anställningserbjudanden. Vi ser en risk i att mycket kompetens inte kommer vara tillgänglig då så pass lång tid passerat sedan konkursutbrottet, säger Aksel Bäcklund.

Lyten vill lösa tvister i skiljedomstol – facken kritiska

I höstas gick det amerikanska bolaget med i Teknikarbetsgivarna och omfattas därmed av kollektivavtal. Facken har dock varit kritiska till att arbetsgivarens försök att föra in klausuler i anställningsavtalen som inte följer svensk praxis.

Det handlar bland annat om att skrivningar där tjänstemännen avsäger sig rätten att lösa tvister i Arbetsdomstolen eller tingsrätt. I stället ska alla tvister med Lyten lösas i så kallad skiljedomstol (se faktaruta).

– En stor fråga för Unionen är villkoren i Lytens anställningsavtal. Där har Unionen och Lyten haft väldigt olika uppfattning om hur de får utformas för att vara i linje med gällande kollektivavtal och normalt förfarande på svensk arbetsmarknad, säger Aksel Bäcklund.

Enligt Unionen är frågan om klausulerna fortfarande inte löst, men det pågår det fortsatta förhandlingar.

Skiljedomstol 

En privat domstol som avgör tvister som ett alternativ till till allmän domstol, som Arbetsdomstolen eller tingsrätt. Tvisten avgörs av en eller flera ”skiljemän” som utses av parterna. Beslut från en skiljedomstol går ofta snabbt och de går inte att överklaga. Eftersom domstolen är privat hålls hela processen hemlig och utan insyn.