Hoppa till huvudinnehåll
Ledarskap

Chefer har dålig koll på psykisk ohälsa

Psykisk ohälsa? Nej, tack! Det skulle kunna stå i många rekryteringsannonser – var fjärde chef vill nämligen inte anställa personer med erfarenhet av psykisk ohälsa, visar en undersökning från kampanjen Hjärnkoll.
Niklas Hallstedt Publicerad

Mellan 30 och 50 procent av oss kommer någon gång i livet att drabbas av psykisk ohälsa. Men det är chefer på svenska företag och myndigheter ovetande om.  De flesta av dem tror att psykisk ohälsa är betydligt mer ovanligt än det verkligen är. En majoritet av cheferna tror att färre än 10 procent av de anställda kommer att utveckla psykisk ohälsa under yrkeslivet.

- Det är en väldigt kraftig underskattning, i dag är psykisk ohälsa den största orsaken till sjukskrivningar, konstaterar Rickard Bracken som är projektledare på Hjärnkoll.

Drygt var fjärde av de tillfrågade cheferna är inte heller beredda att anställa människor med erfarenhet av psykisk ohälsa. Nästan lika många tror inte heller att människor med psykiska problem vill ha ett arbete.

- Det är viktigt att cheferna förstår hur vanligt det är med psykisk ohälsa och att arbeta förebyggande. De spelar en nyckelroll både för att man ska kunna få arbete och stanna kvar i det.  Det gäller att arbeta med insatser som minimerar risken att anställda blir sjukskrivna.

För arbetsgivaren kan det exempelvis handla om att jobba med organisationens värdegrund så att man förhindrar mobbning, se till att anställda har rätt kompetens för sina arbetsuppgifter och verka för ett öppet arbetsklimat.

I undersökningen ingår 403 chefer med personalansvar i privat och offentlig sektor.

Begreppet psykisk ohälsa omfattar alla psykiska sjukdomar, varav ångest och depression är de vanligaste.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledarskap

Att vara ung chef – och misslyckas

Hon blev hotellchef som 25-åring, men under Jény Meiras ledarskap sade en tredjedel av personalen upp sig. Det blev en nyttig läxa. Nu har hon lärt sig att lyssna och leda med empati.
Publicerad 12 januari 2026, kl 06:02
För hotellchefen Jény Meira är ett gott ledarskap när organisationen fungerar utan att chefen ständigt behövs – först då har man gjort sitt jobb bra. Foto: Linn Bergbrant

När du ser tillbaka på din tid som ung chef – vad var svårast i början?

– Att inte bli tagen på allvar. Jag fick ofta frågan: ”Kan jag prata med din chef i stället?” Därför gjorde jag många avtal på telefon och ibland fick en äldre kollega fronta även om svaren var mina. Det var frustrerande men nödvändigt för att få igenom det jag ville.

För tolv år sedan såg ditt ledarskap helt annorlunda ut. Du har tidigare sagt att du själv aldrig hade velat jobba för dig – ”vilken hemsk människa!” Kan du utveckla?

– Jag hade så svårt att släppa kontrollen och detaljstyrde allt in i minsta detalj. Hotellet var min bebis och min uppfattning var att alla anställda borde ta hand om det precis som jag gjorde. Men alla har sina olika förutsättningar och är i olika stadier i livet. Jag var tvungen att förstå mig på människor bättre innan jag kunde leda. Vändpunkten kom när en verkligen uppskattad medarbetare sade upp sig – och påpekade att jag styrde med rädsla. Kunde lilla jag vara skrämmande? Insikten blev att lägga mitt ego åt sidan.

Hur förändrades ditt sätt att leda?

– Jag gick massor av ledarskapsutbildningar och lärde mig att anpassa informationen efter hur människor tar den till sig – vissa föredrar skriftligt, andra fysiska demonstrationer eller upprepningar. Vi började ha tätare samtal med personalen och fokusera mer på dem. Resultatet märktes snabbt med bättre gästbetyg, färre sjukdagar och mindre personalomsättning.

– Det viktigaste verktyget har varit emotionellt ledarskap – EQ, emotionell intelligens. I dag tar jag ett steg tillbaka och försöker hitta lösningar tillsammans med mina medarbetare.

Vilka för- och nackdelar ser du med en chefsroll tidigt i livet?

– En nackdel är att inte veta vem man är som ledare. Som ung tjej ville jag hävda mig och försökte kräva respekt i stället för att förtjäna den. Jag hamnade också i fällan att härma andra. Fördelen är att man är formbar och kan hitta sin egen ledarstil. Många gånger kan självförtroende vara bättre än erfarenhet. Det är oftast då man får tjänster man vill ha. Kunskapen kan komma i efterhand.

Hur bygger man självförtroende som ung, tvivlande chef?

– Fira dina bedrifter och se vad du faktiskt har gjort. Människorna som säger att du har gjort skillnad för dem – kom ihåg den känslan och kör på!

Text: Elle Carlsson

JÉNY MEIRA

GÖR: Hotell- och personalchef på Quality Hotel Carlia i Uddevalla med cirka 50 anställda.
ÅLDER: 37.
KARRIÄR: Receptionist på Carlia vid 19. Hotellchef vid 25, och åtta år senare delägare. Utvecklat verksamheten från ett mindre B&B till hotell med takbar och spa i Strawberrykedjan.
UTBILDNING: Yrkeshögskoleutbildning till resekonsult och flera fristående ekonomi- och ledarskapskurser.