Hoppa till huvudinnehåll
Avtal

Uppsagd? Se till att förhandla!

Riskerar du att förlora jobbet? Blir du erbjuden avgångsvederlag är det några saker du bör känna till för att inte hamna i en ekonomisk fälla.
Publicerad
Illustration: Sofie Marklund
Uppsagd, ledsen och arg - men - se till att förhandla! Illustration: Sofie Marklund

De allra flesta som blir uppsagda får en lagenlig uppsägningstid med lön. Blir du däremot utköpt finns det några saker att tänka på.

– Många förvånas över att vi i Sverige inte har laglig rätt till avgångsvederlag, men sådana bygger alltid på en frivillig överenskommelse med arbetsgivaren, säger Gunilla Krieg, central ombudsman på Unionen.

I praktiken förhandlar dock Unionens fackklubbar och ombudsmän varje år fram avgångsvederlag till hundratals medlemmar som blivit felaktigt uppsagda, till exempel i strid mot turordningsreglerna.

De flesta har nog svårt att se skillnad på ett avgångsvederlag som betalas ut varje månad och uppsägningslön på samma belopp och under samma tid. Men i byråkratins värld finns en stor skillnad.

– Avgångsvederlag är, till skillnad från uppsägningslön, inte sjukpenninggrundande, vilket gör att du riskerar att förlora nivån på föräldrapenning och sjukpenning om du inte är inskriven på arbetsförmedlingen, säger Gunilla Krieg.

Men det finns fler saker att tänka på för den som får ett avgångsvederlag.

Det är vanligt att arbetsgivaren vill att avgångsvederlaget betalas ut som en klumpsumma, till exempel för att kunna bokföra summan på ”rätt sida årsskiftet”.

Om företaget har dålig ekonomi och riskerar att gå i konkurs är det ur säkerhetssynpunkt en fördel för dig att få allt på en gång. Avgångsvederlag omfattas nämligen inte av den statliga lönegarantin vid en konkurs. (Om du däremot är anställd när företaget gör konkurs står staten för din lön under den lagstadgade uppsägningstiden.)

Ofta är det ekonomiskt gynnsamt att få pengarna månadsvis, då skatten blir lägre

Är du medelinkomsttagare och får ett avgångsvederlag utöver din vanliga årslön kan du hamna över brytpunkten och få betala högre skatt. Om du riskerar att vara arbetslös året därpå är det bättre att få ut en del av summan då, så att årsinkomsten och därmed skatten blir lägre.

Ofta är det mer ekonomiskt gynnsamt att få pengarna utportionerade eftersom skatten blir lägre. Men för den som till exempel planerar att starta eget kan det vara en fördel att få ett engångsbelopp.

I alla avseenden – kontakta Skatteverket för att eventuellt begära jämkning, eftersom skattesatsen på en klumpsumma blir högre.

Avgångsvederlag betraktas som lön och är både skattepliktigt och pensionsgrundande för den statliga inkomstpensionen. Däremot är det inte pensionsgrundande i tjänstepensionen ITP.

– En bra lösning är ofta om du kan förhandla dig till att arbetsgivaren betalar ITP, försäkringar, friskvård och semester under en tid, till exempel under en normal uppsägningstid på sex månader och därpå en klumpsumma för ytterligare sex månader, säger Gunilla Krieg.

Arbetsgivaren kan be om en offert från Alecta på vad det kostar att slutbetala ITP för en enskild anställd. Oftast är det en liten kostnad för arbetsgivaren, men betyder mycket för den som blir uppsagd i 60-årsåldern. Om ITP inte slutbetalas och den uppsagda inte får ett nytt jobb kan tjänstepensionen bli lägre resten av livet för att det saknas ett par års inbetalningar på slutet.

Gertrud Dahlberg

GRUNDLÄGGANDE VID ARBETSLÖSHET

Arbetsförmedlingen och a-kassan

➧ Anmäl dig som arbetssökande hos arbetsförmedlingen den första dagen då din anställning upphör.

➧ Ansök snabbt om a-kassa och inkomstförsäkring genom att skicka in en kopia på överenskommelsen om avgångsvederlag och ett arbetsgivarintyg för de senaste 12 månaderna till a-kassan. Obs! Inkomstförsäkringen ingår i fackmedlemskapet, men du måste själv ha anslutit dig till a-kassan för att den ska gälla.

➧ Avgångsvederlaget divideras med den genomsnittliga månadsinkomsten från anställningen och a-kassan räknar ut och beslutar hur länge du anses vara ersatt av avgångsvederlaget.

Hur lång uppsägningstid har jag?
Ju längre tid du varit anställd, desto längre uppsägningstid. Efter tio år på samma arbetsplats har du rätt till sex månaders uppsägningstid. Om du dessutom har fyllt 55 år och har kollektivavtal på arbetsplatsen har du 12 månaders uppsägningstid.

Nytt jobb i samma bransch
Har du en konkurrensklausul i ditt kontrakt? Se till att den inte gäller om du blir uppsagd. Då kan du tacka ja till andra jobb eller starta eget företag i samma bransch utan att bli stämd.

Chefer har annat läge
Chefer i ledande ställning omfattas inte av lagen om anställningsskydd och kan få gå på dagen. Om du får avgångsvederlag och hur stort det blir beror på vad du kom överens om när du fick jobbet. Försök att få ett avgångsvederlag på minst 12 månader i anställningskontraktet.

Läs mer: https://www.unionen.se/rad-och-stod/avgangsvederlag

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Avtal

Hårt motstånd mot kortad arbetstid

I snart 30 år har Unionen jobbat för att sänka arbetstiden med två timmar i veckan. Nu är striden om arbetstiden hetare än någonsin.
David Österberg, Ola Rennstam Publicerad 10 mars 2025, kl 06:01
En klocka och fingrar på ett tangentbord
I årets avtalsrörelse är kortare arbetstid en av de frågor som Unionen prioriterar. Foto: TT/Shutterstock

År 1998 satte facken inom industrin upp ett långsiktigt mål: arbetstiden skulle kortas med 100 timmar per år. I dag, 27 år senare, finns ännu inget centralt kollektivavtal där arbetstiden är 100 timmar kortare per år. Kortast arbetstid – runt 65 timmar mindre per år – finns i avtalet med Teknikarbetsgivarna.

I årets avtalsrörelse är kortare arbetstid en av de frågor som Unionen prioriterar. Men motståndet från arbetsgivarna är massivt – och de delegationer Kollega har pratat med – tror att arbetstidsförkortning blir den stora stötestenen. Martin Wästfelt, Unionens förhandlingschef, håller med.

Martin Wästfeldt

– Det finns ett jättehårt motstånd i den här frågan hos alla våra motparter. Det har det alltid funnits. När arbetstiden kortas finns mindre tillgänglig arbetstid för att bedriva produktion, att hålla i gång en verksamhet, att utföra tjänster. Likafullt har vi bestämt oss för att hålla i det här målet på 100 timmar.

I de fall vi har system för arbetstidsförkortning vill vi utöka dem, i de fall vi inte har system vill vi införa sådana.

Kan ni nå 100 timmars arbetstidsförkortning redan i årets avtalsrörelse?

– Den här typen av reformer kräver uthållighet. Att genomföra flexpension fullt ut tog tio år. Att korta arbetstiden med 65 timmar årligen gjorde vi mellan 1998 och 2007. Saker tar tid i kollektivavtalsförhandlingar.

Ska en del av det löneutrymmet på 4,2 procent användas till att korta arbetstiden?

– Ja, vår inställning är att vi betalar för kortare arbetstid. Men om det blir så som många tror, att kortare arbetstid leder till högre effektivitet och därmed högre produktivitet, då har vi ett större utrymme att förhandla om nästa gång.

Är risken hög för konflikt?

– Man kan aldrig bortse från att det kan bli konflikt, men vårt mål är att komma överens.

Hur ser du på arbetsgivarnas inställning att det är svårt att förhandla om kortare arbetstid samtidigt som det finns en diskussion om lagstiftad arbetstidsförkortning?

– Diskussionen om lagstiftning är inte ny. År 2001 fanns mycket mer långtgående lagstiftningsidéer än det finns nu. Då fanns en statlig utredning som jobbade med de här frågorna. Däremot är kanske diskussionen i samhället lite hetare nu.

Vilken blir den största stötestenen i den kommande avtalsrörelsen?

Anders Holger-Nilsson, ordförande branschdelegationen Handel & Visita: 
− Arbetstidsförkortningen, definitivt. Problemet är att vi inte är klara med avsättningarna till flexpension på våra områden. Ska vi lösa flexpensionen och arbetstidsförkortningen samtidigt finns risken att det kommer att påverka utrymmet för löneökningar – och då är det många medlemmar som kommer att bli irriterade. För det är lön som folk behöver i dag.

– Flexpension och arbetstidsförkortning är extremt tunga krav. Min känsla är att årets avtalsrörelse kommer bli tuffare än de jag varit med om tidigare och att det kommer att skramlas från båda håll. Arbetstidsförkortningen sitter nämligen hårdare inne hos våra motparter än flexpensionen.

– Historiskt har våra medlemmar alltid värdesatt lön mest, men nu när arbetstidsförkortning är på tapeten vill de också ha det. Vi jobbar som bekant mycket i dag och man behöver återhämtning.

 

stefan

Stefan Arvidsson, ordförande branschdelegationen Tjänster och Säkerhet (Almega):
– Det kommer att bli tuffa diskussioner om arbetstidsförkortningen. Om arbetsgivarna inom industrin är motståndare till idén så har vi det i vår delegation inte direkt lättare med Almega, där utbyggnaden av flexpensionen är kvar. Samtidigt vill ingen ha lagstiftning, att politikerna ska in och röja i arbetstiderna.

– Arbetstidsförkortning är en vettig fråga att driva. Många av våra medlemmar jobbar för mycket och många tycker att det är dags att göra något åt det. Vi har en yngre generation som ska jobba tills de är 70. Ska man orka tror jag att vi måste börja bygga ut arbetstidsförkortningen i varje avtalsrörelse – det kanske inte kommer att märkas i början, men kommer att få effekt till slut.

 

James Jolly, ordförande branschdelegationen Transport: 
− Arbetstidsförkortning blir den stora grejen. Det är bra att det är en ny hjärtefråga för Unionen och det är något som våra medlemmar efterfrågar. Många känner sig slitna av hård arbetsbestlastning och av att jobba i slimmade organisationer, man behöver tid för återhämtning.

− Jag uppfattar det som att arbetsgivarna generellt tycker att våra krav om arbetstidsförkortning är uppåt väggarna. Det är inget vi kommer att lösa på en avtalsrörelse utan något vi successivt får jobba för, precis som vi gjorde med flexpensionen.

– Allt i en avtalsrörelse är inte lön, utan vi vill som vanligt få till villkorsförbättringar i avtalen. Bland annat förbättrade villkor för obekväm arbetstid, som är vanligt bland annat i hamnar och på flygplatser – det kommer vi inte att släppa. Men arbetstidsförkortningen blir den nya långtidsfrågan som vi kommer att jobba hårt för.

*Vad är en branschdelegation?
Unionen har 14 branschdelegationer, som representerar medlemmarna när nya centrala kollektivavtal förhandlas. Varje delegation ansvarar för flera kollektivavtal. Ledamöterna är valda av Unionens medlemmar.
 

Avtalen som har kortare arbetstid

Industriarbetsgivarna.

I avtalen för gruvor, svetsmekanisk industri, stål, metall och byggnadsämne finns arbetstidsförkortning på fyra dagar per år.

Innovations- och kemiindustrierna i Sverige.

Fyra dagar per år.

Gröna arbetsgivare.

I avtalet för virkesmätning finns arbetstidsförkortning på drygt 65,2 timmar per år.

Sveriges Textil- och modeföretag samt Teknikarbetsgivarna.

Varje vecka avsätts 82 minuter till en tidbank. Den som jobbar tvåskift får 202 minuter per vecka.

Energiföretagen.

63 timmar kortare arbetstid per år.

Fremia Samhall.

58 timmar och 20 minuter kortare arbetstid per år.

Avtalsrörelsen i korthet och Unionens krav

  • Löneökning: 4,2 procent på ett år.
  • Arbetstidsförkortning: kortad arbetstid i alla avtal.
  • Semester: rätt till förskottssemester.
  • Övertid: kompensation för deltidsanställda.
  • 3, 4 miljoner anställda omfattas av årets avtalsrörelse.
  • 500 kollektivavtal ska förhandlas varav 80 är Unionens. 
  • Unionen är nyckelaktör som en av parterna i industriavtalet, som sätter nivån (märket) för alla avtal. 
  • Detta avtal löper ut den 31 mars.