- Frågan har stötts och blötts så länge att det är dags att lämna den helt. Det är inte så en region kan hävda sig mot övriga landet, säger Ejderberg.
Hur utfaller en jämförelse med Finland?
- Där är beslutsvägarna kortare och snabbare än hos oss. Dessutom gynnar finska staten nyföretagande i Nordfinland genom två verksamheter i Uleåborg. Det är en avknoppning från forskning och utveckling på universitetet som man hoppas ska generera spinoffeffekter i form av nya företag. Man har företagsbyar eller "företagskuvöser" där nystartade företag får goda förutsättningar att komma i gång. För detta har finska staten avsatt flera miljarder, pengar som ligger i och kontrolleras av en stiftelse. Något motsvarande skulle också vi vara betjänta av, menar Christer Ejderberg.
Också kommunsammanslagningar välkomnar Ejderberg. Det skulle ge långsiktiga strukturella fördelar. Effektivare och billigare med färre kommunala förvaltningar.
- Administrativt sett kan det inte vara märkvärdigare att administrera en kommun med 110 000 invånare än en med cirka 72 000, Luleå och en med 35 000 invånare Boden. Två kommuner som ligger bara 35 km från varandra och därför har samma arbetsmarknad.
LISBETH NIEMINEN