Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Volvotvist får vänta på avgörande

Denna vecka skulle Arbetsdomstolen ha behandlat ett ärende där Sif har stämt Volvo Lastvagnar för en uppsägning. <br />Då medlemmen har insjuknat är huvudförhandlingen tills vidare inställd.
Publicerad
Sif kräver att uppsägningen ska ogiltigförklaras och att kvinnan får 150 000 kronor i skadestånd.
Hennes avdelningschef ska ha utsatt medlemmen för rasistiska uttalanden och annan kränkande särbehandling.
Problemen började när kvinnan, ursprungligen från Etiopien, för tre år sedan fick ny avdelningschef. Han ska ha sagt att arbetet var alltför avancerat för en "nigger" och att arbetslösa svenskar bättre behövde hennes jobb. Medlemmen tyckte att hon blev förfördelad när det gällde uttag av semester och flextid. Hennes samtal med personalchefen ledde ingen vart, hon sjukskrevs en månad, omplacerades och mådde så dåligt att hon hade svårt att koncentrera sig på arbetet.
I december 2005 blev hon uppsagd av personliga skäl. Företaget ansåg att hon saknade baskunskaper för att arbeta på företaget. Sif har efterlyst en bättre beskrivning av hur hennes påstådda tillkortakommanden märks i hennes arbete.
Sifjuristen Magnus Bäckström betvivlar att målet kommer upp i AD förrän efter sommaren.

LISBETH NIEMINEN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Regeringen om AD: ”Hoppas på en snabb lösning”

Arbetsdomstolen ska inte behöva ställa in mål. Det är budskapet från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) som hoppas på en lösning inom kort.
Ola Rennstam Publicerad 29 oktober 2025, kl 15:41
Regeringen och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) ser över möjligheten att skjuta till mer pengar till Arbetsdomstolen så att domstolen kan återuppta sin verksamhet som planerat. Foto: Henrik Montgomery/TT/Ola Rennstam.

Arbetsdomstolen tvingas ställa in höstens förhandlingar efter att regeringen dragit åt svångremmen. Det kunde Kollega berätta tidigare i veckan. Bakgrunden till stängningen är att domstolen begärt mer pengar för att köpa in ett nytt it-system samt klara ökade personal- och hyreskostnader. Men i höstbudgeten det blev kalla handen från regeringen. Att många förhandlingar i AD nu kommer att ställas in under hösten oroar både fackförbund och arbetsgivarorganisationer.

Arbetsdomstolen kan få mer pengar

Men nu kan Kollega avslöja att regeringen tittar på hur man kan skjuta till mer pengar till domstolen så att verksamheten kan återupptas som planerat. I en skriftlig kommentar till Kollega svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att man hoppas på en lösning:

”Arbetsdomstolen ska självklart inte behöva ställa in mål. Regeringen har redan tillskjutit medel till myndigheten i år och är i löpande dialog om åtgärder framåt. Det rör sig i dagsläget om ett beräknat underskott om 350 000 kronor på en budget på ca. 40 miljoner. Jag ser framför mig att vi snabbt kommer kunna hitta en lösning på den uppkomna situationen."