Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

SVT:s Sifbas kräver tuffare tag mot utnyttjande av unga

På samma sätt som LO-facken jagat industrier som utnyttjat utländsk arbetskraft borde Sif agera mot medieföretag som utnyttjar unga, anser Tommy Eklund, Sifklubbsordförande på SVT.
Publicerad
Ett tiotal ungdomar flögs in för att arbeta under den tevesända Victoriadagen. Enligt Tommy Eklund var deras arbetsdag 15-16 timmar lång. Ersättning, men inte kollektivavtalad lön, fick de först i efterhand.
Även vid inspelningen av "Stjärnorna på slottet" ska praktikanter ha utnyttjats, enligt Tommy Eklund. I Expressen förnekas dock detta av produktionsbolaget Meter Television, som stod för inspelningen av "Stjärnorna på slottet". Produktionsbolaget Eyeworks, som hade hand om Victoriadagen, bekräftar däremot att man använt sig av ungdomar.
- Praktikanter ska man ha i en produktion i syfte att de ska lära sig och utföra arbetet under en handledare. Men här annonserar man efter praktikanter för att få gratis arbetskraft. Därför är det likvärdigt med svart arbetskraft, säger Tommy Eklund.
Officiellt användes ungdomarna som passare på Victoriadagen, det vill säga medhjälpare till fotograferna, men enligt Tommy Eklund fungerade åtminstone en del av dem också som fotografer.
- De hade 14 kameror igång, men bara 4 ordinarie fotografer. På det här sättet dumpar man villkoren.
Sifklubben ska nu ta upp frågan med SVT:s ledning för att försöka förhindra att detta upprepas. Vad det handlar om är att sätta press på de produktionsbolag som SVT anlitar.
I sin policy har SVT numera inskrivet att produktionsbolagen ska ha kollektivavtal. Det är, enligt Tommy Eklund, ett resultat av fackets arbete. Facket har också sett till att alla praktikanter på SVT har en handledare.
Men Tommy Eklund vill även att Sif ska agera kraftigare som förbund.
- Hade det här varit ett LO-fack hade det stormat ordentligt. Här handlar det om unga människor som utnyttjas, säger Tommy Eklund som gör en jämförelse med hur LO-fack agerat för att tvinga fram bättre villkor när utländsk arbetskraft jobbat för låga löner och med usla villkor inom industrin och byggsektorn.
- Jag hoppas att Sif jagar på dem. Sådana här produktionsbolag har också sitt renommé att tänka på. Vi vill att de produktionsbolag som SVT anlitar ska ha sjysta villkor.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Blev uppsagd från Tesla – kallades illojal

En medarbetare på Tesla bad om två timmars föräldraledighet för att kunna hämta barn på förskolan. Kort därefter blev han uppsagd, anklagad för illojalitet och samarbetssvårigheter. Nu stämmer Unionen elbilsjätten.
Ola Rennstam Publicerad 1 april 2026, kl 11:36
Bilar på väg in till en Tesla-verkstad.
Unionen stämmer biltillverkaren Tesla efter att en anställd sagts upp på grund av illojalitet och bristande prestation. Uppsägningen innebar att mannen förlorade Teslaaktier värda 144 000 kronor. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Den 34-åriga mannen hade en senior roll på en av Teslas anläggningar utanför Stockholm. Där hade han bland annat hand om försäkringsärenden och mötte kunder i verkstaden på TM Sweden AB, Teslas svenska dotterbolag.
 

Bad om ledigt – förlorade jobbet

I höstas bad han sin arbetsgivare om att få bli föräldraledig på 25 procent för att kunna hämta sina barn på förskolan. Arbetsgivaren hade nämligen ändrat hans arbetstider från klockan 07-16 till 08-17. Det innebar att förskolan hann stänga innan han kunde hämta barnen. 
Teslas svar blev att han kunde vara föräldraledig, men mellan klockan 8 och 10 på morgonen – ett upplägg som inte på något sätt underlättade hämtningen.
 

Unionen: Kräver 150 000 i skadestånd

Kort därefter sade företaget upp honom av personliga skäl. Tesla hävdade att mannen hade samarbetssvårigheter, hade underpresterat, bristande kundnöjdhet samt varit illojal mot bolaget.

Unionen håller inte med. Förbundet menar att uppsägningen saknar saklig grund och har nu stämt bolaget i Solna tingsrätt. Man kräver 150 000 kronor i skadestånd för brott mot lagen om anställningsskydd, las.

Fick toppbetyg – ändå uppsagd

I stämningsansökan påpekar Unionens jurist att mannen kort före uppsägningen hade fått omdömet ”top scorer” – det vill säga bolagets högsta betyg för prestation. Ett halvår tidigare hade han blivit befordrad.

Som en följd av uppsägningen förlorade Teslamedarbetaren dessutom en aktiepost i det amerikanska moderbolaget Tesla Inc som värderas till cirka 144 000 kronor. Eftersom uppsägningen inte har sakliga skäl bör arbetsgivaren kompensera medlemmen för aktieinnehavet, menar Unionen i sin stämningsansökan. 
Unionen har avböjt att kommentera tvisten.

Kollega söker TM Sweden AB för en kommentar.

TM Sweden AB

  • Svenskt dotterbolag till det amerikanska biltillverkare Tesla Inc.
  • Företaget hanterar service, reparationer och laddstationsnätverk för Teslas elbilar.
  • TM Sweden har sedan 2023 varit i en utdragen konflikt med fackförbundet IF Metall eftersom företaget vägrar teckna kollektivavtal.