Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sifs förhandlingschef till angrepp mot AD

- Parterna borde se över sitt deltagande i Arbetsdomstolen. Där sitter domare med erfarenhet från ett annat århundrade.
Publicerad
Det säger Sifs förhandlingschef Lars-Bonny Ramstedt. Anledningen är en dom i AD som innebär att avtalad föräldralön som betalas ut max tre månader efter barnets födelse inte kan anses diskriminerande, trots att det i praktiken innebär att bara mamman kan få föräldralönen.
- Det är ett fullständigt obegripligt resonemang. Jag känner igen det från när jag var ung och liten. Det sitter domare i AD som har uppfattningar från det glada 60-talet. Det gäller inte i dag, säger Lars-Bonny Ramstedt.
Det var Metall som ville få prövat om kollektivavtalets formulering om föräldralön verkligen kunde anses jämställd med hänvisning till jämställdhetslagen, något som Arbetsdomstolen fann att den är.
- Jag skaffar mig väl inte särskilt många vänner i AD-kretsen med det här, men det är inte därför jag finns till, säger Lars-Bonny Ramstedt.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.