Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sifklubben på SSAB kritiserar slavkontrakt

Slovakiska arbetare jobbar för slavlöner på SSAB:s koksverk i Luleå. Det misstänker Byggnads, som har varslat företagets slovakiske underentreprenör om blockad. Även Sifklubben är upprörd över hur slovakerna har behandlats.
Publicerad
- Vi har slutat med slavhandel i Sverige. Arbetar de här ska de ha svenska löner, säger Sifklubbsordförande Claes Ström.
Byggnads har fått uppgifter om att de slovakiska murare som arbetar med att bygga om koksverket endast tjänar mellan 8 och 18 kronor i timmen, trots att de enligt Byggnads kollektivavtal ska ha 137 kronor. Fackföreningen har varslat om blockad mot det slovakiska entreprenadföretaget Termostav. Före fredag måste Termostav visa att arbetarna fått den lön de har rätt till. Företaget har nu enligt nya uppgifter betalat ut lönerna i efterhand, men det litar inte Byggnads på.
Claes Ström anser att SSAB inte kan klandras för det som hänt, men att företaget nu är skyldiga att reda ut situationen. SSAB:s vd Curt Johansson har sagt att slovakernas löner inte är företagets problem eftersom det är entreprenören som inte följt kontraktet. Detta uttalande tar Claes Ström avstånd från.
- Om man resonerar så kan man ju godkänna barnarbete eller vad som helst.
Han anser att det inte finns något Sifklubben på SSAB kan göra.
På onsdag kväll kommer chefen för Termostav till Luleå. Han måste då kunna lägga fram bevis för att lön har betalats ut enligt svenska kollektivavtal om inte blockaden på koksverket ska träda i kraft.

SOFI THUNVIK





Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Arbetsdomstolen får pengar – inga fler mål ställs in

Inga fler inställda förhandlingar på Arbetsdomstolen. Det står klart efter att domstolen får de miljoner som behövs för att driva sitt myndighetsuppdrag.
Sandra Lund Publicerad 23 april 2026, kl 08:39
En skylt med texten "Arbetsdomstolen Dagens Förhandlingar" uppsatt på en vägg
Inga fler inställda mål på Arbetsdomstolen i Stockholm. Nu får domstolen de miljoner som behövs för att driva verksamheten. Foto: Claudio Bresciani / TT

Efter regeringens höstbudget stod det klart att Arbetsdomstolen inte skulle få de dryga sex miljoner kronor, som domstolen ansåg sig behöv för ökade kostnader för lokal, personal och nytt it-system. 

Något som ledde till att domstolen fick ställa in mål under flera månader.

Det drabbade bland andra Kim Beligantol som Kollega tidigare berättat om, vars oro bara växte eftersom processen redan pågått sedan 2023.

Såväl arbetsgivarorganisationer som fackförbund reagerade också starkt på att den domstol som är en sista instans för tvister som inte blir lösta på arbetsplatsen, skulle behöva ställa in mål.

Arbetsdomstolen ställer inte in fler mål efter beskedet

Men nu ska alltså inga fler mål ställas in, vilket Arbetet var först med att berätta.

Lars Dirke, säger till tidningen, att han inte fått svar från regeringen på varför domstolen inte fick pengarna från början.

– Vi är nöjda. Det har tagit tid att få fram, men det här är det beskedet vi hoppats på, säger Lars Dirke till Arbetet.