Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sifklubb går emot produktionsflytt till Frankrike

Efter sommaren flyttar Erasteel Kloster AB sin produktion av snabbstål från Söderfors till Frankrike. Som det ser ut i dagsläget kommer produktionen flyttas under en begränsad tid.
Publicerad

Anledningen till flytten är enligt bolaget att man kan använda billigare material till ugnen som finns i Frankrike.

- Att det skulle bli billigare där har vi inte sett några direkta bevis för, säger Alf Wåhlén, ordförande i Sifklubben på Erasteel.

Vad flytten betyder för de anställda är idag oklart.

- För oss inom tjänstemannaförbunden blir det nog inte någon drastisk förändring i nuläget. Men på sikt kan det bli det, säger Alf Wåhlén.

Klubben är inte så övertygad om att det här är en bra lösning.

- Vi är mycket tveksamma till beslutet. Det har baserats på beräkningsunderlag som vi inte tycker överensstämmer med verkligheten, säger Alf Wåhlén.

När stålet gjorts i Frankrike ska det transporteras tillbaka till Söderfors. Om produktionen återvänder till Sverige beror på hur mycket billigare det blir nere i Frankrike.

- Jag hoppas att produktionen kommer tillbaka till Söderfors, men fackförbunden har ingenting att säga till om. Vi får leva på hoppet, säger Alf Wåhlén.

ANN-ELIE HANSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ekonomichef anklagas för namnförfalskning

Ekonomichefen fick ett erbjudande om utköp som han tackade nej till. Då valde företaget att säga upp honom av personliga skäl, men ändrade sig till att avskeda honom med argumentet att han förfalskat en namnteckning.
Lina Björk Publicerad 2 december 2025, kl 06:01
En hand som håller i en penna
Företaget ville först köpa ut ekonomichefen, sedan säga upp honom och till sist avskeda honom. Nu stämmer Unionen hans arbetsgivare på sammanlagt 190 000 kronor samt utebliven lön.

När ekonomichefen skulle börja sitt jobb hade hans föregångare redan slutat. Någon överlämning var inte aktuell, så en av hans första uppgifter blev därför att söka reda på alla behörigheter till olika system och tjänster. 

En av de tjänsterna var Avanzas företagswebb där vissa anställa hade en privat pensionsförsäkring. Den enda som hade behörighet dit var den tidigare ekonomichefen, så för att förnya behörigheten fick den nya ekonomichefen beställa en blankett som företagets vd skulle skriva på. 

Eftersom ekonomichefen och vd:n jobbade i olika delar av landet hade de utarbetat ett system där papper lades i ett postfack vid bolagets kontor och skrevs på när vd:n hade vägarna förbi, för att sedan hämtas upp av ekonomichefen och scannas in. 

 

Utköp, uppsägning och avsked

Enligt Unionens stämningsansökan var det så det gick till när avtalet om inloggningsuppgifter till Avanza:s webb undertecknades. Men arbetsgivaren har en annan bild. De menar att ekonomichefen själv skrev på papperna.

Men anklagelserna om namnförfalskning tog företaget upp först efter att de erbjudit mannen att bli utköpt. Han tackade nej, med effekten att arbetsgivaren gav besked om att han skulle sägas upp på grund av personliga skäl. Men även innan den förhandlingen hann bli klar ändrade sig företaget och valde att varsla om avsked.  

– Vår medlem har inte tidigare fått några signaler om att han inte har gjort ett bra jobb. När han fick veta att arbetsgivaren var missnöjd hade han dessutom väldigt kort tid på sig att motbevisa arbetsgivaren, säger Cecilia Arklid, som är förbundsjurist på Unionen och företräder medlemmen i Arbetsdomstolen. 

Unionen stämmer nu arbetsgivaren på sammanlagt 190 000 kronor för det felaktiga avskedet samt utebliven lön, semesterersättning och tjänstepension. 

Kollega har sökt arbetsgivaren för en kommentar