Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif stämmer bemanningsföretag

Kontorsfixarna Skandinavien AB försöker kringgå anställningsskyddslagen, hävdar Sif. Nu stämmer förbundet företaget i Arbetsdomstolen.
Publicerad
En Sifmedlem hade lång erfarenhet av arbete som ekonomiassistent när hon anställdes av Kontorsfixarna Nord AB våren 2003. Det är ett bemanningsföretag och medlemmen fick flera tidsbegränsade uppdrag. Innan den sista anställningen löpte ut skrevs ett anställningsavtal med moderbolaget Kontorsfixarna Skandinavien AB. Det var en provanställning som ekonomiassistent och Sifmedlemmen tillträdde jobbet i januari 2004. Efter tio dagar informerades medlemmen om att hon var uppsagd och arbetsbefriad under uppsägningstiden. Hon fick ingen information om varför, utan hänvisades till personalchefen Barbro Hörnberg.
När medlemmen träffade Barbro Hörnberg fick hon höra att hennes kompetens inte var tillräcklig för arbetet på ekonomiavdelningen och att det var anledningen till att provanställningen upphörde.
Ulf Åkesson på Sifs juridiska enhet anser att det är ett klart fall av kringgående av anställningsskyddslagen. Företaget kände väl till medlemmens kvalifikationer och därför fanns inte något behov av en provanställning. Sif har därför lämnat en ansökan om stämning till arbetsdomstolen.
Sif yrkar att Kontorsfixarna Skandinavien AB betalar 75 000 i skadestånd till medlemmen samt står för rättegångskostnaderna.
Personalchef Barbro Hörnberg vill inte ge några kommentarer.

HANS PETTERSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ekonomichef anklagas för namnförfalskning

Ekonomichefen fick ett erbjudande om utköp som han tackade nej till. Då valde företaget att säga upp honom av personliga skäl, men ändrade sig till att avskeda honom med argumentet att han förfalskat en namnteckning.
Lina Björk Publicerad 2 december 2025, kl 06:01
En hand som håller i en penna
Företaget ville först köpa ut ekonomichefen, sedan säga upp honom och till sist avskeda honom. Nu stämmer Unionen hans arbetsgivare på sammanlagt 190 000 kronor samt utebliven lön.

När ekonomichefen skulle börja sitt jobb hade hans föregångare redan slutat. Någon överlämning var inte aktuell, så en av hans första uppgifter blev därför att söka reda på alla behörigheter till olika system och tjänster. 

En av de tjänsterna var Avanzas företagswebb där vissa anställa hade en privat pensionsförsäkring. Den enda som hade behörighet dit var den tidigare ekonomichefen, så för att förnya behörigheten fick den nya ekonomichefen beställa en blankett som företagets vd skulle skriva på. 

Eftersom ekonomichefen och vd:n jobbade i olika delar av landet hade de utarbetat ett system där papper lades i ett postfack vid bolagets kontor och skrevs på när vd:n hade vägarna förbi, för att sedan hämtas upp av ekonomichefen och scannas in. 

 

Utköp, uppsägning och avsked

Enligt Unionens stämningsansökan var det så det gick till när avtalet om inloggningsuppgifter till Avanza:s webb undertecknades. Men arbetsgivaren har en annan bild. De menar att ekonomichefen själv skrev på papperna.

Men anklagelserna om namnförfalskning tog företaget upp först efter att de erbjudit mannen att bli utköpt. Han tackade nej, med effekten att arbetsgivaren gav besked om att han skulle sägas upp på grund av personliga skäl. Men även innan den förhandlingen hann bli klar ändrade sig företaget och valde att varsla om avsked.  

– Vår medlem har inte tidigare fått några signaler om att han inte har gjort ett bra jobb. När han fick veta att arbetsgivaren var missnöjd hade han dessutom väldigt kort tid på sig att motbevisa arbetsgivaren, säger Cecilia Arklid, som är förbundsjurist på Unionen och företräder medlemmen i Arbetsdomstolen. 

Unionen stämmer nu arbetsgivaren på sammanlagt 190 000 kronor för det felaktiga avskedet samt utebliven lön, semesterersättning och tjänstepension. 

Kollega har sökt arbetsgivaren för en kommentar