Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif positivt till stärkt anställningsskydd

Företrädesrätten sänks från ett år till sex månader och efter 14 månader har den som är visstidsanställd rätt till fast anställning. Förändringen, som föreslås av regeringen och samarbetspartierna, får applåder av Sif.<br />
Publicerad
I fjol gav facken regeringen bakläxa på ett förslag till ändringar i anställningsskyddet. Det som upprörde både TCO och Sif den gången var att alla visstidsanställda inte skulle få företrädesrätt till nya anställningar.
Men i den lagrådsremiss som nu lagts har regeringen och samarbetspartierna backat. I förslaget ska sänkningen av företrädesrätten till sex från nuvarande tolv månader omfatta alla anställningar.
- De har lyssnat till vår kritik. Nu kan vi inte vara annat än nöjda, säger Nina Johansson, förbundsjurist på Sif.
Vidare föreslås att en person bara ska kunna vara visstidsanställd hos samma arbetsgivare i högst 14 månader inom en femårsperiod. Därefter har han rätt till en tillsvidareanställning. Även provanställning ska räknas in i anställningstiden.
Den nya lagen ska, enligt förslaget, träda i kraft 1 juli 2007.
Förslaget ger även föräldralediga starkare skydd. När en föräldraledig sägs upp ska uppsägningstiden börja räknas först från det att han eller hon är tillbaka på jobbet. Den lagändringen föreslås gälla redan 1 juli i år.
Den delen av förslaget har Sifs jurister ännu inte granskat.
- Vi är preliminärt positiva, men nu ska vi lusläsa förslaget, säger Nina Johansson.
Svenskt Näringsliv är däremot kritiskt till delar av förslaget och anser att 14 månader är alldeles för kort tid för visstidsanställningar.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.