Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif lovar att driva felaktiga uppsägningar till AD

Trycket på de anställda i IT-branschen är hårt nu. På ett tiotal företag säger man upp folk, ofta genom att peka ut dem man vill bli av med. På Sif reagerar man med ilska.
Publicerad
- Det är mycket märkligt att stora industriföretag som Telia och Ericsson klarar av att säga upp personal och samtidigt hålla sig till reglerna, men inte IT-bolagen, säger Åsa Erba-Stenhammar på Sifs förhandlingsenhet.
På WM-data har 300 personer kontaktats med förslag om viss ekonomisk kompensation mot att de inte bråkar om sina uppsägningar. På Dell har det drabbat 22 personer. På Telenor avslutades förra veckan de lokala förhandlingarna om uppsägning av 90 personer, utan hänsyn till turlistan.
- Det har smällt till i IT-branschen. När det ska sägas upp på grund av arbetsbrist ska man följa las som är baserad på trygghet och förutsägbarhet. I andra länder kan man göra hur man vill, men då får arbetsgivaren betala för det. Nu har arbetsgivarna hittat på en tredje väg där de kringgår lagen. Vi blir offsidade här. De fuskar, säger Åsa Erba-Stenhammar.
Trots att Sif försöker att ta kontakt tidigt med dem som berörs av uppsägningserbjudanden är det inte ofta man lyckas motivera dem att ta strid mot arbetsgivare.
- Man ska inte underskatta de psykologiska effekterna hos den som blir utsatt. Det som händer när man protesterar är att man blir inte bara oduglig, man blir en bråkstake också. Och vem vill vara kvar på en arbetsplats där ledningen har gjort klart att man inte är önskvärd?
Många väljer att skriva under de erbjudanden företagen har, och avsäger sig därmed rätten att driva saken vidare. För dem som inte gör det kan det bli fråga om omplacering eller uppsägning ändå. Och då lovar Sif att stämma företagen för brott mot las.
- Vi kommer att kräva höga skadestånd. Vi måste visa arbetsgivarna att det blir besvärligare och dyrare att inte följa las, säger Åsa Erba-Stenhammar.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.