Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif har över halv miljard kronor i företag utan kollektivavtal

Omkring en fjärdedel av det 60-tal svenska företag som Sif placerat pengar i saknar avtal.
Publicerad
Som fackförbund kräver Sif att alla företag med anställda ska ha kollektivavtal. Men i rollen som kapitalplacerare struntar man i den saken. I stället handlar det om att se till att pengarna växer, något man också lyckats med: Under 2005 ökade tillgångarnas marknadsvärde med 34,7 procent.
I placeringspolicyn finns visserligen krav på att företagen ska leva upp till vissa krav bland annat vad gäller arbetsvillkor, och följa de etiska riktlinjer som exempelvis ILO antagit. Däremot finns inga krav på avtal.
Därför är det inte förvånande att dataföretaget IFS, som först nyligen tecknade avtal, långtifrån är det enda företag där Sif är delägare som länge nobbat kollektivavtal. I flera av dessa pågår dock förhandlingar.
De flesta av dessa bolag är små med relativt få anställda. De återfinns inom de flesta branscher alltifrån IT till traditionell industri. Två exempel är bioteknikföretaget Gyros och medicinteknikföretaget Biacore International, båda i Uppsala.
Men i Sifs aktieportfölj hittar man också några relativt stora bolag som saknar avtal. Allra störst är det snabbväxande medicinteknikföretaget Q-Med i Uppsala med 550 anställda, varav 135 är medlemmar i Sif. Det är ett företag som går bra och inte drabbats av några bakslag. 2005 var Sifs aktiepost i Q-Med värd nästan 90 miljoner kronor.
Näst största avtalslösa företag i vilket Sif är delägare är Micronic i Täby. Företaget, som bland annat tillverkar laserritare, har 450 anställda, varav 65 är Sifmedlemmar. Sifs aktiepost i företaget hade ett värde på drygt 11 miljoner kronor 2005.
Det totala värdet av Sifs aktier i avtalslösa företag uppgick till över en halv miljard kronor 2005.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.