Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif diskuterar blockad

IT- och telekomföretag som använder underbetald personal från låglöneländer som Indien kan försättas i blockad av Sif.
Publicerad
- Principiellt försöker vi få alla företag att agera enligt svenska spelregler och nå överenskommelser. Ytterst är blockad det verktyg vi har för att teckna kollektivavtal, säger Hanna Brandt González.
Stridsåtgärder kräver beslut av förbundsstyrelsen som kommer att diskutera frågan i mitten av december.
Innan ett företag anlitar konsulter ska frågan tas upp med facket enligt lagen om medbestämmande. Om konsulternas lön är en bråkdel av svenskarnas kan facket lägga veto mot underentreprenören.
Att de inhyrda får avtalets lägstlön på 12 970 kronor räcker inte enligt Hanna Brandt González:
- Lönerna ska sättas efter individens kvalifikationer. Anställningsvillkoren ska vara samma som för svenska anställda.
Sifs princip hittills har varit att bara ta till stridsåtgärder om medlemmarna på företaget är med på det.

CHRISTINA SWAHN


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.