Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

PTK tackar ja till samtal om nytt Saltsjöbadsavtal

Svenskt Näringsliv vill diskutera konfliktreglerna och lagen om anställningsskydd. Men mycket talar för att PTK kommer att ha en egen agenda.
Publicerad
Svenskt Näringsliv har bjudit in både LO och PTK till överläggningar om det så kallade Saltsjöbadsavtalet från 1938. Enligt arbetsgivarna krävs en modernisering; bland annat ifrågasätter man konfliktreglerna, och menar att det råder en obalans mellan fack och arbetsgivare.
PTK har beslutat att tacka ja till inbjudan. Nu ska PTK:s förhandlingschefsgrupp lägga fram förslag till inriktning av samtalen.
- Det är viktigt att vi bestämmer vilka frågor vi vill lyfta in i diskussionen, så att det inte bara sker på Svenskt Näringslivs eller LO:s villkor, säger Lars-Bonny Ramstedt, Sifs förhandlingschef och ordförande för förhandlingschefsgruppen.
Än så länge är inga beslut fattade, men själv har Lars-Bonny Ramstedt två förslag som han anser att PTK bör föra fram. Det gäller dels förbättrade rehabiliteringsinsatser för långtidssjukskrivna, dels omställningsstöd.
- Regeringen har avvecklat vuxenutbildningen. Det här kommer att bli ett jätteproblem. Med det omvandlingstryck som företagen lever under kommer många att ställas in för stora förändringar. Då krävs det ordentliga insatser för att våra medlemmar ska komma igen, säger Lars-Bonny Ramstedt
Han kan inte helt utesluta att det kan finnas delar av konflikträtten som kan komma att omprövas, men anser att arbetsgivarnas tonläge har varit onödigt högt.
- Det är bara demagogi. Vi har inte konfliktat på nästan 20 år, ändå hojtar man fortfarande. Och inte ens teknikarbetsgivarna tycker att det är något problem med Las.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.