Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

PTK avvisar kritik mot nya stadgar

HTF varnar för att ett förslag inom PTK kan leda till krig om medlemmarna. Men risken är obefintlig, anser PTK:s kanslichef Anders Widlund:- HTF:s tolkning förvånar nog alla andra förbund.
Publicerad
Privattjänstemannakartellen PTK:s nuvarande regelverk för vilket förbund som ska organisera de anställda på en viss arbetsplats ska, enligt förslaget, delvis ersättas av etiska regler. Reglerna innehåller bland annat förbud för förbund att aktivt rekrytera personer som man borde veta är medlemmar i något annat PTK-förbund.
I Svenska Dagbladet varnar HTF:s ordförande Holger Eriksson för att de nya reglerna kommer att leda till flera kollektivavtal på samma arbetsplats. Anders Widlund menar dock att de nya stadgarna inte innebär någon skillnad på den fronten.
- Det är inget nytt, så är det redan i dag. HTF och Ledarna har båda kollektivavtal på vissa håll. Sif och CF på andra.
HTF varnar vidare för att många kollektivavtal på samma arbetsplats skulle leda till kaos och att arbetsgivaren väljer det billigaste och sämsta avtalet, något som Anders Widlund avvisar.
- Avtalsdumpning får inte förekomma. Det finns med i de etiska reglerna. Den som bryter mot dem kan bli utesluten.
Även LO-TCO Rättskydd, som HTF gett i uppdrag att analysera förslaget, varnar för konsekvenserna av förändringen. PTK har å sin sida låtit göra en analys av Rättskyddets analys.
- Våra jurister kom fram till att de inte kan ha haft fullständig information. De är ute och cyklar, säger Anders Widlund.
Förslaget till nya stadgar för PTK är avsett att täta en intern spricka i första hand mellan Ledarna och HTF. I fjol fick Ledarna böta efter att ha värvat medlemmar från HTF.
Ledarna har tidigare hotat med att lämna PTK.
- Blir det ingen ändring måste vi ifrågasätta medlemskapet, sa Ledarnas ordförande Björn Bergman i början av året.
I maj ska PTK:s stämma behandla förslaget. För att stjälpa det krävs 17 röster. HTF förfogar över 12.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Regeringen om AD: ”Hoppas på en snabb lösning”

Arbetsdomstolen ska inte behöva ställa in mål. Det är budskapet från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) som hoppas på en lösning inom kort.
Ola Rennstam Publicerad 29 oktober 2025, kl 15:41
Regeringen och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) ser över möjligheten att skjuta till mer pengar till Arbetsdomstolen så att domstolen kan återuppta sin verksamhet som planerat. Foto: Henrik Montgomery/TT/Ola Rennstam.

Arbetsdomstolen tvingas ställa in höstens förhandlingar efter att regeringen dragit åt svångremmen. Det kunde Kollega berätta tidigare i veckan. Bakgrunden till stängningen är att domstolen begärt mer pengar för att köpa in ett nytt it-system samt klara ökade personal- och hyreskostnader. Men i höstbudgeten det blev kalla handen från regeringen. Att många förhandlingar i AD nu kommer att ställas in under hösten oroar både fackförbund och arbetsgivarorganisationer.

Arbetsdomstolen kan få mer pengar

Men nu kan Kollega avslöja att regeringen tittar på hur man kan skjuta till mer pengar till domstolen så att verksamheten kan återupptas som planerat. I en skriftlig kommentar till Kollega svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att man hoppas på en lösning:

”Arbetsdomstolen ska självklart inte behöva ställa in mål. Regeringen har redan tillskjutit medel till myndigheten i år och är i löpande dialog om åtgärder framåt. Det rör sig i dagsläget om ett beräknat underskott om 350 000 kronor på en budget på ca. 40 miljoner. Jag ser framför mig att vi snabbt kommer kunna hitta en lösning på den uppkomna situationen."