Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Privat ärende kan kosta honom jobbet på SVT

SVT ser allvarligt på att en tidigare vikarie utan att ha bett om lov tog sig in i huset med sitt passerkort för ett privat ärende en söndag. Sifklubben hävdar att det är chefernas säkerhetstänkande som brister och att det borde räcka med en varning.
Publicerad
Efter tre års återkommande vikariat som nyhetsredigerare kände han sig "som en i gänget" och visste inte att alla måste be om lov. Han trodde att det räckte med att anmäla sig och den medföljande kompisen för vakten. Nu är hans utlovade sommarvikariat ifrågasatt. Så och möjligheten att han inom en snar framtid blir "inlasad" för tillsvidareanställning på SVT (efter 36 månaders vikariatjobb).
Sifklubbens ordförande Tommy Eklund är uppbragt över företagets antydningar att vikarien skulle ha smugit sig in i huset. Han framhåller att företaget inte har lidit någon ekonomisk skada, vikarien ville bara hjälpa en kompis med att redigera en privat bröllopsvideo. Eklund tycker att den hårda attityden är "ovärdig ett humanistiskt företag som SVT":
- Som jag ser det finns det inga försvårande omständigheter förutom den där videon. Jag tror att problemet är hans placering på förturslistan, inlasningen.
- Med tanke på att vi ingår i totalförsvaret och är säkerhetsklassade anser jag att chefernas tänkande lämnar en hel del att önska. Man låter vikarier behålla passerkorten mellan olika anställningar och informerar inte tillfredsställande om vilka regler som gäller för att använda lokaler och utrustning utanför arbetstid.
Tommy Eklund anser att det ligger i företagets intresse att ha ett stort antal vikarier som, utan att formellt vara anställda, känner sig som sådana och lojalt infinner sig med kort varsel närhelst de blir ombedda. Och att det borde räcka med att ge vikarien en varning.
Eklund säger att företaget har antytt att det finns även annat som ligger vikarien i fatet. Det ska ha samband med hans beteende inför och på mötet två dagar senare när han togs i upptuktelse av tre chefer. Vikarien själv säger att han först inte förstod varför det behövdes något möte och sedan att han helst inte ensam skulle ha mött tre chefer.
- Jag bröt inte ihop på mötet, jag vet inte om det ansågs kaxigt. Men visst ångrar jag mig och det sa jag också.
- Om man inte är anställd har man ingenting på arbetsplatsen att göra, säger informationsdirektören Helga Baagöe. Än mindre ska man utan lov ta med sig en för företaget okänd person och använda företagets utrustning. Det gäller även för tillsvidareanställda.
Varför hade han kvar sitt passerkort?
- Av administrativa skäl. Det bedömdes som krångligt att först kräva in det och sedan utfärda ett nytt tre månader senare.
Det är ju ett ögonblicks verk att koda av och in ett kort.
- Jag är ingen dataexpert och kan inte uttala mig om den saken.
Andra anställda har reagerat häftigt mot behandlingen av vikarien och bekänt egna liknande "förseelser". Varför inte låta nåd gå före rätt och nöja er med en varning? Såvida ni inte vill skrämma era anställda?
- Vi vill inte skrämma någon. Men varför skulle vi anställa någon som har förverkat sitt förtroende när det finns många på vikariatlistan som vi har förtroende för? Varför skulle han vara mer värd än andra som inte har begått några misstag?

LISBETH NIEMINEN


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Sparkad efter 37 år – chefen läste hans mejl i smyg

När möbelföretagets trotjänare blev sjukskriven passade ledningen på att kontrollera hans mejlkorg. Där hittade de ett förslag om försäljning av mosaikbord i Spanien. Illojalt, ansåg bolaget och avskedade mannen.
Ola Rennstam Publicerad 9 februari 2026, kl 13:01
Närbild på dator med e-post på skärmen, används som illustration till artikel om chefen som läste anställds mejl.
Efter 37 år på möbelföretaget blev säljaren plötsligt avskedad. Arbetsgivarens påstående om att mannen planerat att starta konkurrerande verksamhet tillbakavisas av Unionen som nu stämt bolaget i Arbetsdomstolen. Foto: Colourbox

Den 60-årige säljaren trodde att mötet med cheferna skulle handla om hans arbetsmiljö. I stället blev han avskedad – efter 37 år på möbelföretaget. Bolaget hävdar att trotjänaren agerat illojalt genom att han försökt starta konkurrerande verksamhet. Men anklagelserna tillbakavisas av Unionen som nu stämt Linköpingsbolaget i Arbetsdomstolen.

”Vår medlem har under 37 år agerat lojalt och med bolagets bästa i åtanke. Hans förhoppning har varit, och är fortfarande att få arbeta på bolaget tills han går i pension.” skriver Elin Lemel, förbundsjurist på Unionen i stämningsansökan.

Chefen gick igenom mejlen under sjukskrivningen

Bakgrunden till avskedet är säljarens sjukskrivning sommaren 2025. Under sjukskrivningen valde platschefen att gå in och läsa medarbetarens mejl – enligt Unionen utan att först informera mannen om detta. I mejlkorgen hittade ledningen ett dokument, som skickats till säljaren, med ett affärsupplägg. Det handlade om att sälja marockanska mosaikbord till svenskar med fritidsboende i Spanien.

Unionen menar att dokumentet inte kan läggas säljaren till last eftersom han varken har skrivit mejlet eller på annat sätt tagit initiativ till förslaget. Själva affärsidén med fokus på marockanska soffbord är dessutom långt från de kontorsmöbler som företaget säljer till arbetsplatser i Östergötland.

”Han har varken förberett eller bedrivit någon konkurrerande verksamhet. Bolaget har heller inte riskerat att lida någon skada på grund av dokumentet eller dess innehåll”, skriver Unionens jurist i stämningsansökan till Arbetsdomstolen.

Unionen kräver nu 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen och att trotjänaren får sitt jobb tillbaka.

I ett mejl till Kollega skriver bolagets ombud att man uppenbarligen har olika uppfattning om den rättsliga innebörden av det som skett: 
”De här frågorna är nu föremål för rättslig prövning och vi kommer tillsammans med Svensk Handel att svara på dem i Arbetsdomstolen. Då detta är ett pågående ärende så kommer företaget inte att kommentera detsamma under pågående process.”

Får arbetsgivaren läsa din jobbmejl?

Men vad gäller egentligen – får chefen läsa din e-post? Enligt Unionen är utgångspunkten att det inte är tillåtet.

– Arbetsgivaren får inte slentrianmässigt ta del av dina mejl. Och absolut inte det som inte är direkt arbetsrelaterat, säger förbundsjurist Susanna Kjällström på Unionens hemsida.

För att få lov att kontrollera mejlkorgen måste det finnas synnerligen goda skäl – som en välgrundad misstanke om brottslighet eller illojalitet. Det kan exempelvis vara misstankar om ekonomisk brottslighet eller att medarbetaren kontaktat kunder för att ta med dem till en konkurrent.

– Arbetsgivaren ska göra en intresseavvägning mellan företagets intresse och skyddet för ditt privatliv och din integritet. Chefen får inte läsa dina privata mejl, inte ens om de gått via din jobbmejladress, säger Susanna Kjällström.