Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Laval ger inte upp processen i AD

Det lettiska byggbolaget Laval som vägrat teckna ett svenskt kollektivavtal har efter förhandlingar med Vaxholms stad beslutat lämna det blockerade skolbygget. Men den juridiska striden fortsätter.<br />
Publicerad
Sedan Byggnads satt skolbygget i blockad i november stämde det lettiska byggbolaget Laval un Partneri Byggnads på totalt drygt en halv miljon kronor i Arbetsdomstolen, AD. Huvudförhandlingen är planerad till den 11 mars.
Efter beskedet om att Laval lämnar Vaxholm är Byggnads ordförande Hans Tilly övertygad om att den juridiska processen ändå kommer att fortsätta.
- Laval hade inte själva kunnat driva den här processen ekonomiskt. Men det finns andra intressenter bakom som skiter i villkoren för de anställda, säger han.
Även Peter Kindblom, Byggnads juridiska ombud, misstänker att Laval har uppbackning.
- Det hade kostat dom avsevärt mindre att följa ett svenskt kollektivavtal än att driva den här processen. I december uppgav företagets juridiska ombud att konflikten i sin helhet kostat företaget en miljon kronor. Och det var länge sedan.
Enligt Lavals advokat Anders Elmér kommer bolaget att fortsätta driva tvisten i AD.
- Man har dragit sig tillbaka från en arbetsplats. Men det finns ju en marknad här. Och det här är viktigt både för Laval och ur en allmän synpunkt, säger han.
Varför följer man inte svenska kollektivavtal i stället?
- Det har de inte råd med.
Enligt Anders Elmér har två jurister varit inkopplade under lång tid. Vad de kostat Laval vill han inte uppge.
Men om de inte har råd att följa svenska kollektivavtal, hur har de då råd med processen? Eller finansieras den av andra?
- Jag diskuterar aldrig våra mellanhavanden med våra klienter. Sedan får du dra vilka slutsatser du vill, säger Anders Elmér.
Vaxholms stad beslöt förhandla med Laval för att få dem att teckna ett svenskt kollektivavtal eller avbryta samarbetet då man var rädd att skolbygget skulle försenas. Kommunchefen Gerd Johansson uppgav att kommunen riskerade få betala miljontals kronor för en annullering av kontraktet.
Sedan visade Siftidningen att bolaget i kontraktet förbundet sig att teckna svenskt kollektivavtal. Gerd Johansson hävdade då att man inte kunde bryta kontraktet eftersom lagen om offentlig upphandling tog över, vilket tillbakavisades av Dan Holke, chefsjurist på LO-TCO Rättskydd.
Enligt den uppgörelse som nu träffats mellan Vaxholm stad och Laval får bolaget enbart ersättning för det arbete som utförts och rekvirerat byggmaterial. Vaxholms kommunalråd, moderaten Michael Freimuth tycker inte alls det är konstigt att kommunen inte behöver betala någon kompensation.
- Det beror väl på klimatet vid förhandlingarna, säger han.
Hade avtalet där Laval lovat teckna ett svenskt kollektivavtal någon inverkan på utgången?
- Nej. De insåg nog att de inte kunde fortsätta bygget, säger Michael Freimuth.

ANITA TÄPP




Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.