Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Klubb går emot förbundet i AD

Sif hävdade att ett anställningsavtal var ogiltigt och stämde arbetsgivaren. Men i domstolen blir Sifklubbens ordförande vittne för arbetsgivaren.<br />
Publicerad
En Sifmedlem provanställdes av Fredriksons Verkstads AB i Vadstena. Provanställningen var på tolv månader, men redan efter sex månader sades hon upp. Hon kontaktade då Sif, som hävdade att provanställningen bröt mot kollektivavtalet. Enligt det får en tjänsteman anställas på prov om hans kvalifikationer är oprövade. Det gällde inte i det här fallet, ansåg Sif som hävdade att kvinnan haft liknande arbetsuppgifter på ett annat företag i två år. Dessutom är inte ett avtal om tolv månaders provanställning tillåtet, enligt Sif. En provanställning är normalt sex månader. Bara om det finns "synnerliga skäl", exempelvis vid längre sjukdom, kan en provanställning förlängas.
Men arbetsgivaren påpekar att man kommit överens med Sifklubben på företaget om att kvinnan skulle erbjudas en provanställning på tolv månader. Anledningen till förlängningen var att kvinnan först skulle delta i en utbildning, efter tre månaders arbete skulle sedan företagets två månader långa semesterperiod komma emellan. Därför skulle en sex månaders provanställning inte vara tillräcklig. Enligt arbetsgivaren ställde tjänsten speciella krav på bland annat självständighet, initiativ- och samarbetsförmåga.
Sifklubbens ordförande Hans-Åke Johansson är ett av arbetsgivarsidans vittnen.
- Pudelns kärna är att förbundet vill driva ett ärende för att avgöra vad som rimligt vid en provanställning. Det är lagom roligt att behöva stå i skottgluggen, bara för att förbundet vill ha ett prejudikat, säger han.
Hade klubben fått bestämma hade fallet inte hamnat i Arbetsdomstolen, säger han.
- Vi tycker inte att arbetsgivaren gjort fel. Vi bedömde förlängningen till tolv månaders provanställning som rimlig.
Klubbens vittnesmål försämrar sannolikt medlemmens möjlighet att få rätt i domstolen.
- Vi har berättat hur vi upplevt det hela. Det skulle inte gagna någon om jag skulle säga något mot min vilja, säger Hans-Åke Johansson.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.