Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Journalistförbundet anklagar Sif för att sno medlemmar

Sif har annonserat för Eget-medlemskapet i Scoop. Något som fått Journalistförbundets ordförande att gå i taket. Hon hävdar att Sif bryter mot reglerna för organisationssamverkan.
Publicerad
I annonsen marknadsför Sif den service och de tjänster som ingår i Eget-medlemskapet med tillägget att journalister som är Sifmedlemmar får presskort. Scoop ges ut av föreningen Grävande journalister, där både anställda och frilansare är medlemmar.
- De kontaktade oss, det presenterades som om det var frilansjournalisternas organisation. Vi hade inte för avsikt att stöta oss med journalistförbundet, då hade vi inte annonserat, säger Christer Örnberg, ansvarig för Sifs Eget-medlemskap.
Men när TCO-styrelsen sammanträdde hävdade Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hultén att "det är anmärkningsvärt att ett förbund så arrogant och provocerande bryter mot Regler för organisationssamverkan som Sif i sin annons i tidskriften Scoop".
- Om TCO ska göra något får de återkomma med en hemställan. I första hand får förbunden lösa detta med varandra, säger Sture Nordh, TCO:s ordförande.
Förbunden uppmanas nu alltså att lösa detta sinsemellan. Sista instansen är TCO-styrelsen som kan avgöra vem som har rätten att organisera.
Många journalister inom Sveriges Radio och SVT är organiserade i Sif.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.