Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Hemlig chefsgrupp kan svälla

Sifs grupp för chefer som inte vill vara med i fackklubben på företaget vidgas. Nu ska även mellanchefer i arbetsgivarställning få vara med.<br />
Publicerad
Sifmedlemmar som är vd:ar eller sitter i företagets ledning har länge kunnat stå utanför den lokala klubben. I stället har de kunnat begära att vara med i en särskild grupp, kallad FA99, som sköts av förbundskansliet i Stockholm. I ett läge där de behöver hjälp av facket ska de inte behöva gå via klubben och söka stöd hos dem de normalt förhandlar mot i egenskap av chef, utan kan vända sig till avdelningen direkt.
I Sifs stadgar heter det att man "i undantagsfall" kan ingå i denna grupp. Samtidigt som Sif nu ändrar namnet på FA99 till Centrala gruppen, öppnar man för fler medlemmar.
Anledningen är att arbetsorganisationen förändrats sedan gruppen kom till, och att regelverket behöver moderniseras, uppger Sixten Frixon, förbundssekreterare på Sif.
- I dag finns det mellanchefer som har befogenhet att göra överenskommelser med de anställda och som behöver en annan företrädare än den lokala klubben. Även framöver kommer inställningen att vara restriktiv.
Sixten Frixon tror inte att ändringen kommer att innebära att Centrala gruppen sväller.
- Nej, det är inte alla chefer som upplever att de behöver den hjälpen.
Centrala gruppen har nästan 1 800 medlemmar. Totalt är ungefär 60 000 chefer, projektledare och specialister i ledande befattning med i Sif.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Blev uppsagd från Tesla – kallades illojal

En medarbetare på Tesla bad om två timmars föräldraledighet för att kunna hämta barn på förskolan. Kort därefter blev han uppsagd, anklagad för illojalitet och samarbetssvårigheter. Nu stämmer Unionen elbilsjätten.
Ola Rennstam Publicerad 1 april 2026, kl 11:36
Bilar på väg in till en Tesla-verkstad.
Unionen stämmer biltillverkaren Tesla efter att en anställd sagts upp på grund av illojalitet och bristande prestation. Uppsägningen innebar att mannen förlorade Teslaaktier värda 144 000 kronor. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Den 34-åriga mannen hade en senior roll på en av Teslas anläggningar utanför Stockholm. Där hade han bland annat hand om försäkringsärenden och mötte kunder i verkstaden på TM Sweden AB, Teslas svenska dotterbolag.
 

Bad om ledigt – förlorade jobbet

I höstas bad han sin arbetsgivare om att få bli föräldraledig på 25 procent för att kunna hämta sina barn på förskolan. Arbetsgivaren hade nämligen ändrat hans arbetstider från klockan 07-16 till 08-17. Det innebar att förskolan hann stänga innan han kunde hämta barnen. 
Teslas svar blev att han kunde vara föräldraledig, men mellan klockan 8 och 10 på morgonen – ett upplägg som inte på något sätt underlättade hämtningen.
 

Unionen: Kräver 150 000 i skadestånd

Kort därefter sade företaget upp honom av personliga skäl. Tesla hävdade att mannen hade samarbetssvårigheter, hade underpresterat, bristande kundnöjdhet samt varit illojal mot bolaget.

Unionen håller inte med. Förbundet menar att uppsägningen saknar saklig grund och har nu stämt bolaget i Solna tingsrätt. Man kräver 150 000 kronor i skadestånd för brott mot lagen om anställningsskydd, las.

Fick toppbetyg – ändå uppsagd

I stämningsansökan påpekar Unionens jurist att mannen kort före uppsägningen hade fått omdömet ”top scorer” – det vill säga bolagets högsta betyg för prestation. Ett halvår tidigare hade han blivit befordrad.

Som en följd av uppsägningen förlorade Teslamedarbetaren dessutom en aktiepost i det amerikanska moderbolaget Tesla Inc som värderas till cirka 144 000 kronor. Eftersom uppsägningen inte har sakliga skäl bör arbetsgivaren kompensera medlemmen för aktieinnehavet, menar Unionen i sin stämningsansökan. 
Unionen har avböjt att kommentera tvisten.

Kollega söker TM Sweden AB för en kommentar.

TM Sweden AB

  • Svenskt dotterbolag till det amerikanska biltillverkare Tesla Inc.
  • Företaget hanterar service, reparationer och laddstationsnätverk för Teslas elbilar.
  • TM Sweden har sedan 2023 varit i en utdragen konflikt med fackförbundet IF Metall eftersom företaget vägrar teckna kollektivavtal.