Men demonstrationerna har fortsatt och i dag gav han besked om att lagarna avskaffas.
I stället väntas Chirac under dagen, enligt Dagens Nyheter, att presentera "andra åtgärder" som ska hjälpa ungdomar komma in på arbetsmarknaden.
I fransk media anses att de åtgärder som ska ersätta lagarna sannolikt kommer att innefatta någon typ av stöd till de arbetsgivare som anställer unga.
Även centerledaren Maud Olofssons förslag om ett särskilt ungdomsavtal med det franska som förebild har fått hård kritik, däribland av TCO:s ordförande Sture Nordh.
I dag säger han till Siftidningen:
- Att den franska regeringen drar tillbaka lagen var ett väldigt klokt beslut. Reaktionerna har ju visat att det här inte handlar om att några konstiga fackliga organisationer försvarar sina privilegier utan att det inte finns något folkligt stöd för att grupper ställs mot varandra.
- Även Maud Olofssons förslag är fel tänkt både därför att det riktas mot en viss grupp, vilket är diskriminering, och därför att arbetsgivarna redan har möjlighet att provanställa.
ANITA TÄPP