Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Fond för juridiska processer föreslås

Avdelningsstyrelsen för Sif Stockholm föreslår i en motion till kongressen att förbundet instiftar en fond för att underlätta juridiska processer. Tanken är att medlemmar vars ärenden man vill få prövade i domstol ska kunna ersättas för de ekonomiska risker de är villiga att ta.<br />
Publicerad
Många tvister slutar i uppgörelser innan Arbetsdomstolen eller tingsrätten har hunnit behandla ärendena. Ombudsmännen på Sif Stockholm upplever att de ofta begränsas i sitt arbete av att de inte kan rekommendera medlemmar att strunta i trevare till uppgörelser, eftersom de kan förlora på det.
- Vi kan inte med hedern i behåll rekommendera medlemmar att driva saken vidare när de erbjuds uppgörelser som motsvarar det mesta de kan få i en rättsprocess, säger Alf Mannelqvist, ombudsman på Sif Stockholm.
I våras sades flera förtroendevalda upp från sina arbeten på Digital Illusions i Stockholm. De hade velat driva sin sak till domstol, men den ekonomiska uppgörelse de erbjöds var så förmånlig att de kunde ha förlorat på en process.
Ett annat exempel är att Arbetsdomstolen kan ha fällt avgöranden i en viss typ av fall, men med magert resultat utifrån Sifs perspektiv. Det kan då ligga i förbundets intresse att få saken prövad på nytt.
- Sif är ett av Sveriges största förbund. Vi borde kunna driva den fackliga kampen framåt. Det är i dag svårt för oss ombudsmän att värna våra fackliga grundintressen samtidigt som vi värnar våra medlemmars intressen.
En juridisk fond skulle bistå medlemmar ekonomiskt vars ärenden Sif vill driva till domstol, även om de erbjudits en uppgörelse.
Förbundsstyrelsen anser inte att en fond av det slaget behövs.
- Det är upp till kongressen att besluta om det. Jag upplever att det finns ett starkare stöd för motionen bland våra förtroendevalda, säger Alf Mannelqvist.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Regeringen om AD: ”Hoppas på en snabb lösning”

Arbetsdomstolen ska inte behöva ställa in mål. Det är budskapet från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) som hoppas på en lösning inom kort.
Ola Rennstam Publicerad 29 oktober 2025, kl 15:41
Regeringen och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) ser över möjligheten att skjuta till mer pengar till Arbetsdomstolen så att domstolen kan återuppta sin verksamhet som planerat. Foto: Henrik Montgomery/TT/Ola Rennstam.

Arbetsdomstolen tvingas ställa in höstens förhandlingar efter att regeringen dragit åt svångremmen. Det kunde Kollega berätta tidigare i veckan. Bakgrunden till stängningen är att domstolen begärt mer pengar för att köpa in ett nytt it-system samt klara ökade personal- och hyreskostnader. Men i höstbudgeten det blev kalla handen från regeringen. Att många förhandlingar i AD nu kommer att ställas in under hösten oroar både fackförbund och arbetsgivarorganisationer.

Arbetsdomstolen kan få mer pengar

Men nu kan Kollega avslöja att regeringen tittar på hur man kan skjuta till mer pengar till domstolen så att verksamheten kan återupptas som planerat. I en skriftlig kommentar till Kollega svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att man hoppas på en lösning:

”Arbetsdomstolen ska självklart inte behöva ställa in mål. Regeringen har redan tillskjutit medel till myndigheten i år och är i löpande dialog om åtgärder framåt. Det rör sig i dagsläget om ett beräknat underskott om 350 000 kronor på en budget på ca. 40 miljoner. Jag ser framför mig att vi snabbt kommer kunna hitta en lösning på den uppkomna situationen."