Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Facket hoppar av styrelsen

Collins & Aikman i Skara har inte längre några fackliga ledamöter i styrelsen. Personalrepresentanterna har nämligen hoppat av.<br />
Publicerad
- Kan vi inte påverka står vi hellre utanför, säger Roger Thorin, Sifklubbens ordförande.
Redan innan man tog plats i styrelsen varnade PTK:s utbildare för att arbetet i amerikanska bolag inte liknar det vi har i Sverige vad gäller inflytande och insyn. Nu har den uppfattningen bekräftats av de fackliga ledamöterna.
- Det är mer pappersstyrelse i amerikanska bolag, säger Roger Thorin.
Collins & Aikman, som producerar inredning till bilar, dras dessutom med ekonomiska problem. Omfattningen av dem känner inte de anställda till, men Roger Thorin har för säkerhets skull varit i kontakt med sin ombudsman på avdelningen för att höra efter vad han som klubbordförande kan göra.
- Det var väl egentligen inte så mycket, men vi kan rekommendera våra medlemmar att ta ut sparad semester, eftersom lönegarantin bara går två år tillbaka, om det skulle vara så illa att företaget riskerar konkurs.
Fabriken i Skara går bra, men ekonomin totalt ser inget vidare ut.
- Man har dragit på sig stora investeringar, det är väl det som är orsaken, säger Roger Thorin.
Collins & Aikman har cirka 430 anställda i Skara.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.