Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

EU:s nya grundlag hotar kollektivavtalen

Tillsammans med Danmark, Finland och Nederländerna försöker Sverige värna kollektivavtalen i EU:s nya grundlag. Förslaget hindrar nämligen att EU-lagstiftning införs genom kollektivavtal.
Publicerad
I förslaget till EU:s nya grundlag försvinner förordningar och direktiv för att ersättas av europeiska lagar och ramlagar. Med den skrivning som finns nu utesluts möjligheten att i kollektivavtal på nationell nivå införa EU-rätt som har sin bakgrund i ramavtal på europeisk nivå. Sådana avtal har tidigare ingåtts om bland annat föräldraledighet, deltidsarbete, distansarbete och tidsbegränsade anställningar. Genom direktiv har dessa blivit bindande för medlemsstaterna.
Nu har den svenska regeringen påpekat att det behövs en teknisk-juridisk översyn av EU:s nya grundlag.
- Sverige har sagt att man måste kunna implementera rättsakter via kollektivavtal. Vi är övertygade om att den här förändringen inte är avsiktlig utan en följd av andra ändringar i fördraget, säger Anna Odhner på Näringsdepartementet.
Den tidspress som den nya grundlagen tas fram under kan vara en förklaring. Tidspressen kan också göra det svårare för Sverige att få gehör för ändringskraven. Få andra länder har intresse för frågan eftersom kollektivavtalen inte har samma status hos dem.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.