Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Anställda på Volvo får jobbgaranti

Det nya sysselsättningsavtalet vid Volvo i Köping ska trygga jobben fram till 2007. Skulle företaget ändå dra ned är de anställda garanterade avtalspensioner och utbildningspengar.
Publicerad
Avtalet kom till i samband med att tyska företaget Getrag köpte in sig i Köpingfabriken och det blev klart att tillverkningen av manuella växellådor flyttar till Köln. 2005 görs den sista växellådan i Köping, som i stället får ökad tillverkning av system för drivhjulsdrift.
Enligt vad Siftidningen erfar innebär avtalet att Getrag åtar sig att skaffa nya kunder åt Köpingfabriken och vid behov också att flytta ytterligare tillverkning till Köping. Skulle det ändå bli fråga om nedskärningar utlovas kompensation till de uppsagda. De som fyllt 60 erbjuds avtalspension. Dessutom betalar företaget en summa motsvarande 10 månadslöner per anställd utöver vad man skulle fått i annat fall. I fördelningen av pengarna får facket inflytande.
I Sverige sägs avtalet vara det första i sitt slag, men på kontinenten är liknande avtal vanliga. Fackklubbarna på Volvo i Köping har bland annat tittat på hur det ser ut på Fords anläggningar i Tyskland.
- Där sträcker sig avtalen längre och är tyngre. Men vi tycker inte att man kan bygga ett företag på sådant, det måste komma in nya volymer också, säger Sifklubbens ordförande Jan Karlsson som inte vill kommentera Volvoavtalets innehåll.
- Men det är inte billigt för företaget.
På Volvo personvagnar i Köping arbetar omkring 900 metallare och 250 tjänstemän.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Regeringen om AD: ”Hoppas på en snabb lösning”

Arbetsdomstolen ska inte behöva ställa in mål. Det är budskapet från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) som hoppas på en lösning inom kort.
Ola Rennstam Publicerad 29 oktober 2025, kl 15:41
Regeringen och arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) ser över möjligheten att skjuta till mer pengar till Arbetsdomstolen så att domstolen kan återuppta sin verksamhet som planerat. Foto: Henrik Montgomery/TT/Ola Rennstam.

Arbetsdomstolen tvingas ställa in höstens förhandlingar efter att regeringen dragit åt svångremmen. Det kunde Kollega berätta tidigare i veckan. Bakgrunden till stängningen är att domstolen begärt mer pengar för att köpa in ett nytt it-system samt klara ökade personal- och hyreskostnader. Men i höstbudgeten det blev kalla handen från regeringen. Att många förhandlingar i AD nu kommer att ställas in under hösten oroar både fackförbund och arbetsgivarorganisationer.

Arbetsdomstolen kan få mer pengar

Men nu kan Kollega avslöja att regeringen tittar på hur man kan skjuta till mer pengar till domstolen så att verksamheten kan återupptas som planerat. I en skriftlig kommentar till Kollega svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att man hoppas på en lösning:

”Arbetsdomstolen ska självklart inte behöva ställa in mål. Regeringen har redan tillskjutit medel till myndigheten i år och är i löpande dialog om åtgärder framåt. Det rör sig i dagsläget om ett beräknat underskott om 350 000 kronor på en budget på ca. 40 miljoner. Jag ser framför mig att vi snabbt kommer kunna hitta en lösning på den uppkomna situationen."