Hoppa till huvudinnehåll
Söka jobb

Så fixar du ett jobb du trivs med

Det går att hitta ett jobb som du gillar – trots coronakrisen. I guiden Karriärhandboken får du lära dig hur du hittar de dolda jobben, vässar ditt cv och hittar motivationen när tvivlet kommer.
David Österberg Publicerad
 Shopping King Louie / Colourbox, Åsa Siller
Det vanligaste misstaget när man söker jobb är att stirra sig blind på platsannonser trots att det finns många jobb som aldrig utannonseras, enligt Lisa Rosengren, karriärrådgivare och coach. Shopping King Louie / Colourbox, Åsa Siller

Allt färre tycker att jobbet är meningsfullt. Det visar en rapport från Jobbhälsoindex. För fem år sedan svarade 66 procent av svenskarna att deras jobb var meningsfulla, mot 59 procent förra året. Färre ser också betydelsen av vad de gör på jobbet.  

Att vantrivas på jobbet ökar risken för sjukskrivning, stör nattsömnen, ökar viljan att gå i tidig pension och viljan att gå från hel- till deltid enligt rapporten. Det finns med andra ord skäl att fundera över hur man har det på jobbet – och om det är dags att göra något annat.

Lisa Rosengren är karriärrådgivare och coach och arbetar just nu på TRR. Dessutom har hon skrivit ”Karriärhandboken – en praktisk guide för dig som vill vidare i arbetslivet”.

– Den är till för alla som har ett jobb, men känner att de vill ta sig vidare. Det kan handla om en annan tjänst eller att man har kommit fram till att man vill studera eller starta eget. Men den är också till för dem som är mellan jobb, oavsett om man han har valt det själv eller inte, säger hon.

Ett första steg på vägen mot att få det arbetsliv man vill ha är att sätta sig ner och fundera. Då kan man komma fram till vad man vill, vilka egenskaper och kunskaper man har och vilka man behöver skaffa sig för att nå målet.

– Jag tror att allt för många vaknar upp en vacker dag och inser att de aldrig gjorde ett aktivt val, att de halkade in på det där jobbet eller den där branschen. Om man sätter sig ner och planerar ökar chanserna att man får det arbetsliv som man önskar.

Vilket är det vanligaste misstaget när man söker jobb?
– Att stirra sig blind på platsannonser. Då missar man ungefär 70 procent av de lediga jobben, jobb som aldrig utannonseras och lägger alldeles för mycket tid på utannonserade tjänster. Det är bättre att lägga tid på att nätverka, kontakta personer, kontakta företag som man är intresserad av, registrera sitt cv på rekryterings- och bemanningsföretag och bevaka företags hemsidor.

När man vet vad man vill och hur man ska nå dit är det smart att lägga tid på att skriva ett riktigt bra cv, enligt Lisa Rosengren. Många rekryterare läser enbart det och därför är det viktigt att cv:t kan stå för sig självt.

– Det är bra att skriva en liten sammanfattning längst upp. Där kan du trycka på specifika kunskaper och erfarenheter som företaget efterfrågar, så det blir det första de ser när de läser ditt cv. Jag brukar kalla det en appetizer, för det beskriver vad det ska vara. Det är också bra med en mening om vad du bidrar med som person och ett par meningar om varför du vill det här. Är det ett mer allmänt cv kan du skriva vilken typ av jobb du är intresserad av.

Att det är viktigt med ett bra cv betyder dock inte att det personliga brevet, eller motivationsbrevet som Lisa Rosengren kallar det, är oviktigt. I alla fall inte om företaget efterfrågar ett sådant – en del vill bara ha cv:t.

– Brevet ska svara på två frågor: varför du är intresserad av tjänsten och företaget och varför de ska anställa dig, vad du kan tillföra. Du ska inte sammanfatta cv:t utan snarare lyfta ut några godbitar som handlar om varför du skulle passa till den här tjänsten. Många slarvar med varför de är intresserade av tjänsten och företaget, men det är synd för många företag uppskattar väldigt mycket att få veta det.

Hur ska man tänka om man tycker att det är jobbigt att nätverka, söka jobb på sociala medier, hänga på Linkedin och marknadsföra sig själv?
– Det är lätt att känna att man kommer och stör och tigger om ett jobb. Då är mitt tips att i stället tänka ”här kommer jag och erbjuder min hjälp att lösa det här företagets behov eller problem”. Hitta ditt sätt att kommunicera så att du känner dig bekväm, men våga samtidigt utmana dig själv en smula.

Lisa Rosengren säger att man kan läsa hennes bok från pärm till pärm, eller använda den som ett uppslagsverk för att få tips i den situationen man befinner sig i. Det går till exempel att lära sig mer om Linkedin, om personlighetstester, om vad man ska tänka på innan man tackar ja till ett jobb eller hur man karriärplanerar efter 55.

– Jag tycker att vi ska se karriären som en klätterställning i stället för som en stege. Karriär handlar om hur vi vill utvecklas snarare än att alltid ta ett steg uppåt. Det borde vara okej att ta ett steg åt sidan eller nedåt, om det är det man vill.

Peppa dig själv!

Det kan vara tufft att söka jobb eller att vantrivas på jobbet. Därför kan det vara klokt att skaffa sig en boost-låda, tycker Lisa Rosengren. Så här gör du:

  • Fundera över saker som du har gjort på tidigare eller nuvarande arbetsplatser som du är stolt och nöjd över.
  • Be folk som du jobbar eller har jobbat med om positiv feedback. Då får du höra vad andra tycker att du är bra på och vilka positiva egenskaper du har. Du kan även be dina nära och kära om feedback, så blir du påmind om vilken härlig person du är utanför jobbet.
  • Skriv ner alltihop och sätt upp lappen på kylskåpet. Då har du något att ta till när tvivlen börjar komma.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Söka jobb

Alexandra utsattes för rekryteringsbluff på Linkedin

Falska rekryterare på Linkedin försöker lura arbetssökande på pengar. Alexandra Wattley är en av dem som drabbats och nu vill hon varna andra.
Ola Rennstam Publicerad 26 januari 2026, kl 06:01
Delad bild med porträtt av kvinna och Linkedin-logotyp på mobilskärm, om bedrägerier mot arbetssökande.
Arbetssökande Alexandra Wattley fick ett meddelande på Linkedin av en person som utgav sig vara rekryterare på Adecco. Kvinnan letade folk på uppdrag av både Spotify och Ericsson. När Alexandra var intresserad av tjänsterna blev hon omdirigerad till en app där hjälpen plötsligt skulle kosta pengar. Foto: Tommy Jansson/ Lise Åserud/TT

Rekryteraren uppgav att hon jobbade för bemanningsföretaget Adecco i Tyskland. Och hon hade fått upp ögonen för arbetssökande Alexandra Wattley efter ett inlägg på Linkedin som hon taggat med ”Open to work”, den hashtag som signalerar att man söker nya utmaningar.

– När jag kollade upp rekryterarens profil såg allt normalt ut. Hon hade gjort flera inlägg, hade ett nätverk och hade jobbat på lite olika företag. Vid en första anblick fanns det inga röda flaggor, berättar Alexandra Wattley.

Så går bedrägerierna till på Linkedin

Kvinnan berättade att hon rekryterade till HR-roller på Spotify och Ericsson och undrade om Alexandra var intresserad. Det var hon.

Rekryteraren bad Alexandra Wattley att mejla sitt CV och flyttade på det sättet konversationen bort från Linkedin. Respons på mejlet kom direkt – CV:t behövde justeras för att inte ”fastna i rekryteringssystemen” och se mer proffsigt ut.

– Allt gick så snabbt. Tonläget blev hetsigt och det var plötsligt väldigt bråttom. Hon kopplade mig vidare till en tjänst som skulle fixa mitt CV och tjänsten skulle kosta pengar. Jag var på väg till skolan och hann inte riktigt reflektera just då, och fick inte heller svar på vad det skulle kosta.

Bluffrekryterare kräver betalning för CV-tjänster

Alexandra Wattley ombads ladda ner appen Fiverr och skaffa ett konto där. När hon gjort hänvisades hon till en person i Nigeria som skulle hjälpa henne med att vässa CV:t.

– Då drog jag i handbromsen och raderade mitt konto på appen. När jag gick tillbaka till Linkedin för att kolla konversationen var allt spårlöst borta; rekryterarens profil och alla våra meddelanden. Det känns väldigt olustigt, de har ju mitt CV nu med alla mina kontaktuppgifter.

"Var vaksam och lita magkänslan"

Alexandra Wattley vill nu varna andra arbetssökande när de kontaktas av rekryterare på Linkedin.

– Var vaksam och lita på din magkänsla. Det här är lätt att gå på när man vill framåt i jobbsökande och vill bli vald, säger hon.

Varningssignaler på falska rekryterare på Linkedin

  • Rekryteraren driver dig från Linkedin mot en betaltjänst
  • Flyttar fokus från rollen du söker till ditt CV.
  • Konversationen präglas av stress och att det är ”sista chansen”
  • Rekryterarens profil på Linkedin försvinner plötsligt.

    Här rapporterar du bedrägerier på Linkedin.

Alexandra Wattley, som själv jobbat med HR, är väl insatt i hur rekryteringsprocesser ska gå till.

– Det här är inte hur seriös rekrytering går till. Riktiga rekryterare säljer inte CV-tjänster och de tjänar inte pengar på din osäkerhet. Det är hemskt att de här människorna utnyttjar folk som är i en svår situation, säger hon.

Linkedin medvetna om bedrägerierna

Under Alexandras Linkedin-inlägg om bluffen är det många som kommenterat att de varit med om exakt samma sak. 

Linkedin uppger att man är medvetna om företeelsen och påpekar att falska profiler och jobberbjudanden strider mot plattformens riktlinjer. I ett mejl till Kollega skriver Nordenchefen Lisa Gunnarsson att man använder en kombination av tekniska verktyg och mänskliga åtgärder för att bekämpa bedrägerier.

Lisa Gunnarsson. Foto: Sofia Ekström

Det finns funktioner som stärker våra medlemmars trygghet, som verifierad identitet och "verifieringsmärken" på jobbannonser. Det går också att kontrollera om personen man är i kontakt med faktiskt är kopplad till det företag som hen uppger sig arbeta för. Våra medlemmar kan också välja att använda automatiska varningsmeddelanden som hjälper både till att identifiera bedrägerier och flagga dem till oss, skriver Lisa Gunnarsson.
 

Adecco varnar för bedrägerier i företagets namn

Att det pågår bedrägerier pågår i Adeccos namn är något företaget känner till: ”Vi har blivit uppmärksammade på meddelanden i sociala medier och på mejl från personer som utger sig för att vara rekryterare hos Adecco. Dessa personer har inget samröre med Adecco.” skriver bolaget på sin hemsida.