Hoppa till huvudinnehåll
Övrigt

Glädje i kristid

Den annalkande svångremstiden märks inte bara genom att varselsiffrorna är de högsta sedan 90-talets början. Och alla tecken är inte lika dystra. För den som söker finns ljuspunkter i mörkret.
Niklas Hallstedt Publicerad
Niklas Hallstedt

Antalet människor som riskerar att bli av med jobbet är så många att regeringen nu lagt i backen. Med ens är man på väg att slänga hela den storstilade omstöpningen av arbetslöshetsförsäkringen på soptippen. För att få folk att återvända till a-kassorna är Fredrik Reinfeldt beredd till ytterligare sänkningar av avgifterna.

Och det är ju trevligt i och för sig. Men det finns ännu festligare tecken på vad komma skall. Kristider är som alla vet julafton för allehanda amatörpsykologer. Exempelvis påstås konsumtionen av choklad och chips öka. Det är klassiskt - man behöver något att trösta sig med i all jävlighet. Den bittra baksidan är att folk tenderar att trösta sig själva i första hand. När båten sjunker struntar man i att andra drunknar; här gäller det att vara egoist och rädda sig själv.

Alltså köper man choklad och skippar leksakerna till barnen.

Kjollängden är en annan klassiker. Normalt anses högkonjunkturen vara de korta kjolarnas tid. När det blir taskigare med pengar väljer kvinnorna av någon anledning att dölja benen. Som alla kan se blir det tvärtom de gånger som finanskrascher och mer normala lågkonjunkturer samverkar. Kjolarna är kortare än på länge.

Trevligt för (de egoistiska) gubbarna är det ju. Mindre trevligt för dem som använder kjol, i alla fall i det här klimatet.

Banksystemets baksmälla är ytterligare en ljuspunkt i mörkret. Vad glädjer en egoist mer än när andra egoister drabbas? Äntligen payback time. Fast för att känna den riktiga glädjen måste man tänka bort att det ju knappast är bankerna som tvingas betala kalaset till slut.

Det bästa vore så klart om det gick att förena egoismen med omtanke. Ungefär som de tyska metallarbetarna som kräver lönehöjningar på åtta procent - de högsta kraven på 16 år - mitt i finanskris och allt djupare konjunktursvacka.

Tro nu inte att de bara tänker på sig själva: Genom kraftiga lönelyft ska den inhemska konsumtionen stimuleras och bidra till att vända konjunkturen.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Övrigt

Lista: 7 mest lästa artiklarna på kollega.se 2025

Arbetslöshet, nya A-kassan och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Martin Söderström Publicerad 7 januari 2026, kl 06:00
Arbetslöshet, strejkvarsel och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Försämrade villkor för arbetslösa, Unionen stämde Telia och får man verkligen vabba sitt sjuka husdjur? Det var några av de ämnen som Kollegas läsare var allra mest intresserade av förra året. Foto: Colourbox.

En sak var säker. När det kom till ämnen så var det en sak som engagerade Kollegas läsare allra mest:
Ledighet.
Och hur man får ut så mycket som möjligt av den. Genom att läsa artikeln nedan, exempelvis.

Sänkt aktivitetsstöd för 86 000 svenskar. Till sommaren kommer Thomas Höglunds aktivitetsstöd att sjunka ytterligare. Då ska han leva på drygt 5 000 kronor i månaden. Thomas är inte ensam, och hans berättelse engagerade många läsare. 

Hur är det att vara ung i arbetslöshetens Sverige i dag? Elsa Alm i Skåne har sökt 200 jobb utan att få napp. På Tiktok delar hon med sig av sin vardag som ung arbetssökande.

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Unionen stämde Telia för ogiltigt avskedande.

I höstas infördes nya regler för a-kassan. De menades göra det lättare att söka a-kassa och samtidigt öka pressen på arbetslösa. Här är allt du behöver veta om nya arbetslöshetsförsäkringen.

Efter en omorganisation stod Christina Bundy utan jobb för första gången i sitt 30-åriga yrkesliv. Nu tvingas hon flytta och sälja allt hon äger för att få ekonomin att gå ihop.

Får man vabba med djur? Finns vård av hund? Eller vård av katt? Har man rätt att vara ledig för att ta hunden till veterinären? Det undrade många av Kollegas läsare. 

Bonus till trogna läsare:
Vill du redan nu planera för hur du maxar ledigheten 2026 på enklast möjliga sätt?
Då gör du klokt i att läsa artikeln nedan.
God fortsättning!