Hoppa till huvudinnehåll
Övrigt

Maten som botar

Prisma
Åsa Frisk Publicerad

 Per Ove Lind har skrivit flertalet böcker i detta ämne. Maten som botar utkom redan 2001 men nu är den omarbetad, uppdaterad och illustrerad i färg.

Det varvas näringsfakta om olika livsmedel med recept och tabeller. Boken bygger på den senaste forskningen inom mat och hälsa. Ett intressant kapitel är Maten som botar i framtiden. Mat som botar idag är inte statiskt. Förhållanden ändras snabbt. Till exempel kan tillgång på livsmedel ändras och därmed också priserna.

Vi svenskar äter minst bönor och ärtor i hela världen. Dessa livsmedel ger oss högvärdigt protein på ett mycket billigare sätt än när vi äter kött och dricker mjölk. Eftersom både bönor och ärter dessutom är resurssnåla antar experter att de utan tvivel tillhör framtidens föda.

Här är ett recept ur boken:

Feta- och melonsallad med granatäpple och lime

4 pers

1Galiamelon

1 Orangeflashmelon

¼ vattenmelon

2 lime, skal och saft

1 ask babyspenat

100 gram fetaost

1 dl rostade cashewnötter

1 granatäpple

½ röd chili

1 dl myntablad

Gör fina kulor av melonen och lägg i en skål. Riv ner limeskal och pressa över saften. Vänd ner spenaten, dela fetaosten och strö över den tillsammans med rostade cashewnötter och granatäppelkärnor. Skiva över lite chili och vänd ner myntabladen. Gott till allt.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Övrigt

Lista: 7 mest lästa artiklarna på kollega.se 2025

Arbetslöshet, nya A-kassan och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Martin Söderström Publicerad 7 januari 2026, kl 06:00
Arbetslöshet, strejkvarsel och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Försämrade villkor för arbetslösa, Unionen stämde Telia och får man verkligen vabba sitt sjuka husdjur? Det var några av de ämnen som Kollegas läsare var allra mest intresserade av förra året. Foto: Colourbox.

En sak var säker. När det kom till ämnen så var det en sak som engagerade Kollegas läsare allra mest:
Ledighet.
Och hur man får ut så mycket som möjligt av den. Genom att läsa artikeln nedan, exempelvis.

Sänkt aktivitetsstöd för 86 000 svenskar. Till sommaren kommer Thomas Höglunds aktivitetsstöd att sjunka ytterligare. Då ska han leva på drygt 5 000 kronor i månaden. Thomas är inte ensam, och hans berättelse engagerade många läsare. 

Hur är det att vara ung i arbetslöshetens Sverige i dag? Elsa Alm i Skåne har sökt 200 jobb utan att få napp. På Tiktok delar hon med sig av sin vardag som ung arbetssökande.

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Unionen stämde Telia för ogiltigt avskedande.

I höstas infördes nya regler för a-kassan. De menades göra det lättare att söka a-kassa och samtidigt öka pressen på arbetslösa. Här är allt du behöver veta om nya arbetslöshetsförsäkringen.

Efter en omorganisation stod Christina Bundy utan jobb för första gången i sitt 30-åriga yrkesliv. Nu tvingas hon flytta och sälja allt hon äger för att få ekonomin att gå ihop.

Får man vabba med djur? Finns vård av hund? Eller vård av katt? Har man rätt att vara ledig för att ta hunden till veterinären? Det undrade många av Kollegas läsare. 

Bonus till trogna läsare:
Vill du redan nu planera för hur du maxar ledigheten 2026 på enklast möjliga sätt?
Då gör du klokt i att läsa artikeln nedan.
God fortsättning!