Hoppa till huvudinnehåll
Övrigt

Ur vulkanens mun

Norstedts.
Eva Karlsson Publicerad

Bokomslag Ur vulkanens munMamma, pappa och två barn åker på chartersemester till Sicilien, trots att de egentligen inte har råd. Tillsammans med ett par unga snygga väninnor hamnar familjen på ett hotell utan luftkonditionering. Det ligger lite off och familjen får traska länge för att komma till stranden, där solstolarna är förfärligt dyra.

Barnen har sett fram emot att få blicka ner i en riktig vulkan men när det äntligen är dags för utflykten är det inte bara Etna som hotar att koka över. Mats och Anna håller på att förgifta varandra och barnen med surhet och bitterhet. 

Helena von Zweigbergk skriver trovärdigt. Hon trissar upp laddningen mellan familjemedlemmarna så enormt att jag nästan vill sluta läsa. Det är plågsamt men det är mycket bra.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Övrigt

Dubbel vinstchans för Kollegaredaktionen

Ett reportage om kaoset på Sveriges största arbetsplats, Arlanda. Och en illustration av en babblare som tar över allt talutrymme på jobbet. Både Kollega och systertidningen Chef & Karriär är nominerade till Fackförbundspressens priser.
Helena Ingvarsdotter Publicerad 6 maj 2024, kl 11:34
Till vänster markpersonal på Arlanda, till höger en illustration på en babblande man
Tidningen Kollega och Chef & Karriär är nominerade till två av Fackförbundspressens journalistpriser. Den första i kategorin bästa berättande text och den anda i kategorin bästa illustration. Foto: Staffan Claesson/Illustration: Mia Nilsson

Ett reportage om Sveriges största arbetsplats Arlanda kan vinna pris när Fackförbundspressens journalistpriser delas ut den 23 maj.

I texten av Kollegas reporter Johanna Rovira får vi följa människorna som fick utstå spott och slag i kaoset som uppstod på grund av vaccinationspass och krav på coronatester.

Det blev tumult när passagerarna invaderade flygplatsen hela dygn innan de skulle resa för att vara på säkra sidan. Texten ger en ökad förståelse för arbetsvillkoren för markpersonalen, som gjorde sitt bästa.

Läs reportaget här.

Kollegas systertidning Chef & Karrär, som går till Unionens drygt 100 000 chefsmedlemmar, är nominerad i kategorin bästa illustration. Illustratören Mia Nilsson har gjort en bild som visar hur en riktig storbabblare tar över allt talutrymme. Något många av oss kan känna igen.

Se illustrationen i sin helhet här.