Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Sifexpert kritisk till utspel om arbetstid

Folkpartiledaren Lars Leijonborg vill ha en arbetstidsreform som ska ge oss möjlighet att jobba mer. Sifs arbetstidsexpert kallar delar av förslaget för olyckligt.<br />
Publicerad
I en debattartikel i Dagens Nyheter föreslår Lars Leijonborg bland annat att den som vill ska kunna arbeta den femte semesterveckan och ta ut inarbetad semester i pengar, utan att övertidstaket påverkas.
- Ur hälsoperspektiv är det olyckligt. Vi har det så stressigt i dag att vi behöver den tiden för återhämtning, säger Sifs arbetstidsexpert Hans Kotzan.
- I dag finns det de som tar semester i stället för att sjukskriva sig. De svaga grupperna, de som har det svårt ekonomiskt, har inte råd att vara sjukskrivna. På så sett förlorar de semesterdagar och får ingen avlastning.
Lars Leijonborg vill också att förslaget om en timbank där de anställda kan spara tid ska förverkligas. Även det förslaget är Hans Kotzan skeptisk till.
- Det viktiga är att låta arbetstagarna få större inflytande över sin arbetstid. Redan dagens regelsystem ger stor flexibilitet, men bristen på kunskap är stor.
- Om idén om en timbank är bra eller inte beror på dess regelsystem, vem som förfogar över den och hur tiden ska arbetas in. Om man ska införa en bank gäller det att se till att de anställda får ett mycket stort inflytande över hur den ska användas.
Moderna arbetsgivare "klarar att göra mer än hittills för att tillgodose enskilda anställdas önskemål", skriver Lars Leijonborg vidare. Det påståendet har Hans Kotzan inte mycket till övers för.
- Titta bara hur det ser ut på callcenter- och helpdeskföretagen.

NIKLAS HALLSTEDT


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Tidsomställning farlig för hälsan

Ta dig i akt. Nu har vi fipplat med tiden igen, vilket inte alls är bra för vår hälsa. Ny amerikansk forskning visar att man skulle undvika hundratusentals strokefall och även fetma genom att införa permanent tid. Vintertid är dock mindre riskabelt än sommartid.
Johanna Rovira Publicerad 27 oktober 2025, kl 06:01
Ny forskning: Vintertid bättre för hälsan än sommartid. På bild: två klockor
Ny forskning: Vintertid bättre för hälsan än sommartid. Foto: Charlie Riedel/AP
  • Forskning. Forskare vid Stanford  har nyligen räknat ut att  antalet feta personer i USA skulle minska med  2,6 miljoner, om man skippade att ställa om klockan. Tidsomställningen stör kroppens naturliga dygnsrytm så pass att man också skulle minska antalet fall av stroke med 300 000 om man inför permanent standardtid. Enligt USA:s nationella hälsomyndighet CDC sker cirka 795 000 strokefall per år i USA, varav 150 000 med dödlig utgång.

     

  • Andra hälsorisker. Tidsomställningen ökar dessutom risken att drabbas av hjärtinfarkt och depression. En svensk undersökning  med några år på nacken visar att fem procent fler dör i hjärtinfarkt i Sverige de tre första arbetsdagarna efter omställningen till sommartid.

     

  • Sommartid värst. Farligast är omställningen till sommartid, i mars, eftersom man då förlorar en timmes välbehövlig sömn. Dagarna efter omställningen till sommartid ökar antalet trafikolyckor och antalet arbetsplatsolyckor sannolikt på grund av sömnbrist.

     

  • Misslyckat första försök. Sommartid hade införts på försök redan 1916, bland annat för att spara energi, men försöket föll inte i god jord och energibesparingarna visade sig vara minimala.  1980 infördes sommartid i Sverige för att anpassa landet till EG.

     

  • EU velar. Tidsomställningen har debatterats i EU under lång tid, men utan resultat. EU-kommissionen har rekommenderat EU-länderna att slopa tidsbytet och 2019 röstade EU-parlamentet igenom förslaget om att ta bort tidsomställningen redan 2021. Men för att tidsomställningen ska kunna tas bort krävs ett beslut i ministerrådet. Ministerrådet har ännu inte tagit ställning till förslaget.