Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Omröstning om stödpaket på Fortum

Inom den finska energikoncernen Fortum pågår nu förhandlingar om en ny organisation. För de 600 som väntas bli övertaliga i Sverige har stödpaket tagits fram efter omröstningar i fackklubbarna.
Publicerad
Efter förvärvet av Birka Energi i våras meddelade Fortum att personalen skulle minskas med 900 personer varav 600 i Sverige. När verksamhet läggs utanför koncernen kommer 150 personer gå över till andra företag, i Sverige berörs 100 personer.
Inför omorganisationen ställde facken ultimatum.
- Vi har hävdat att vi inte kan gå vidare i förhandlingarna utan en verktygslåda för att hantera övertaligheten, säger Sifklubbens ordförande Leif Wiklund.
Resultatet blev att tre olika stödpaket togs fram, genom medlemsomröstningar valde facken olika lösningar. Sif valde ett alternativ där det finns möjlighet till avtalspension från 58, avgångsvederlag motsvarande tre gånger uppsägningstiden som dock upphör vid en ny heltids- och tills vidare anställning. De som får en ny tjänst inom koncernen, men lägre lön ges kompensation under 24 månader.
Samtidigt får Fortum möjlighet att göra avsteg från turordningslistan.
- Arbetsgivaren får rätt att göra undantag från respektive turlista med 40 procent av dem som är övertaliga, säger Leif Wiklund.
Ambitionen finns också att försöka omplacera så många som möjligt, därför avvecklas konsulter och de externa nyrekryteringarna är få. De som är beredda att flytta för ett nytt arbete inom koncernen får bidrag för flytt och resor.
Nu pågår förhandlingar om organisationen för flertalet av Fortums verksamheter i landet.
- Vi har drivit igenom att arbetsmiljökonsekvenserna av neddragningen ska utredas, det gäller underhållssidan för Kraftvärmeverk. Det är arbetsgivarens skyldighet, säger Leif Wiklund.
De som arbetar inom Fortums nätstruktur kommer att få besked om den nya organisationen och bemanningen under hösten, men flertalet av de anställda kommer att få vänta längre. Hela processen kommer att vara slutförd först den sista december nästa år.

CHRISTINA SWAHN


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Så stoppar du negativt skitsnack på jobbet – 5 tips

Håller skitsnacket på jobbet på att gå överstyr? Här är tips på vad du själv kan göra för att motarbeta skitpratet när det gått över gränsen.
Johanna Rovira Publicerad 14 oktober 2026, kl 06:00
Moteld
Ett sätt att bekämpa negativt skvaller på jobbet är att inte lägga mer bränsle på elden, utan försöka släcka den genom att byta ämne eller helt enkelt hålla tyst. Foto: Colourbox

Skitsnack på jobbet kan fungera som en ventil, men blir skadligt när det övergår i elakheter, ryktesspridning eller återkommande angrepp på en kollega. Då kan du försöka styra om samtalet utan att själv bidra till konflikten.

Försök att snälltolka kollegan

Hur kul det än kan vara att ösa galla över en gemensam kollega X som beter sig illa, så försök sätta dig in i X situation. Det kan ju vara så att det finns acceptabla skäl till beteendet. Snälltolka i stället för att döma. 

Kom med moteld – lyft fram kollegans positiva sidor

Om du märker att du själv eller kollegorna är för kritiska, så lyft de positiva egenskaperna X trots allt besitter. Innan du vet ordet av kan skitsnacket ha förvandlats till en hyllningskör.

Byt ämne eller sluta ge skitsnacket bränsle

Låt bli att uppmuntra skitsnacket – ett av de mest effektiva sätten att få bukt med skitsnacket är att inte lägga mer bränsle på elden. Man kan till exempel byta ämne eller helt enkelt hålla tyst. 

Säg ifrån när skitsnacket går över gränsen

Om skitsnacket går överstyr trots alla dina ansträngningar att få slut på det är det bra att markera genom att sätta ner foten och säga att man inte känner sig bekväm att tala om någon som inte kan försvara sig. Risken finns dock att kollegorna upplever att du sätter dig på höga hästar varpå du själv kan bli föremål för bakdanteri. 

Var uppmärksam på ditt eget skitsnack

Skitsnack må vara nyttigt och underhållande, men det kan mycket väl slå tillbaka på dig själv om kollegorna börjar betrakta dig som en skitsnackare. 

Källa: Nina Jansdotter, beteendevetare