Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Scaniafacket om utköpen: ”Positivt att vi slapp säga upp”

Scania CV i Södertälje har haft de största neddragningarna på många år. 350 har köpts ut och ytterligare 100 har omplacerats eller slutat självmant.
– Det positiva är att vi inte behövde säga upp utifrån en las-lista. Ska man välja på att säga upp på grund av arbetsbrist är det här att föredra, säger Mari Carlquist, ordförande i Unionenklubben på Scania.
Elisabeth Brising Publicerad
Lastbil på bilväg och Unionens klubbordförande på Scania
Varslet på Scania i höstas har lett till att 350 anställda slutat och fått ett utköpspaket. Mari Carlquist, ordförande i Unionenklubben på Scania, tycker processen skötts på ett bra sätt. Foto: Gustav Lindh Scania/Peter Jonsson Unionen

Kollega har i en rad artiklar lyft fram problem med utköp som erbjuds anställda när företag sparar. Scania CV i Södertälje har nyligen gått igenom ett stort varsel som lett till att 350 personer tagit ett avgångspaket. 

Företaget flyttar sin hr-administration till Polen och har dragit ner på en annan verksamhet.  I samband med varslet i höstas erbjöd arbetsgivaren ett utköpspaket. 

Summorna har varierat beroende på anställningstid och ålder. De äldsta med längst tid i bolaget har fått upp till 22 månadslöner och stöd till omställning hos TRR via kollektivavtalet. 

Unionen på Scania har cirka 4 500 medlemmar. Mari Carlquist är ordförande i klubben och även regionordförande för Unionen i Östra Sörmland och Gotland. Hon tycker inte utköp är något nytt på svenska företag. 

Kritisk mot när man plockar ut människor 


Vad tänker du om metoden med utköp? 

mari_carlquist_ordforande_unionen_ostra_sormland_gotland_foto_peter_jonsson.jpg
Mari Carlquist. Foto: Peter Jonsson/Unionen

Det är en metod som alltid funnits på stora företag, det är inget nytt. Sedan beror det på hur man gör det. Det man kan vara kritisk mot är en annan form när man plockar ut människor som man vill ska sluta och erbjuder dem paket. Jag tycker vi har gjort det på ett bra sätt. Vi har sagt öppet att man kan ansöka om ett paket baserat på sin arbetstid. Sedan har arbetsgivaren jobbat enligt las och omplacerat. Det positiva här är att vi inte behövde säga upp utifrån en las-lista. Ska man välja på att säga upp på grund av arbetsbrist är det här att föredra.

Det har varit frivilligt att ta avgångspaket– men också en viss stress att söka inom en vecka. Annars fick man ett lite sämre erbjudande senare. Vad tänker du om arbetsgivarens agerande där?

Först gick man ut med ett paket i samband med varslet och man sa: Det här kan du söka nu, men det kommer ett paket senare också som är lägre. Där var vi överens med arbetsgivaren och transparenta tycker jag. Senare kanske man vet mer om ens egen tjänst är hotad. Men den ersättning man får söka då kommer också vara lägre. 

De flesta som sökt har fått utköpspaket. Vad beror det på om man får ja eller nej när man ansöker? 

Det beror på ens kompetens, om det är brist på den på företaget eller inte. 

Det här är den största neddragningen på tjänstemannasidan på Scania på många år. Vad beror det på?

Det beror inte på att orderingången är låg, utan företaget behövde dels dra ner på hr-funktionen, dels göra en större effektivisering. Vanligtvis hamnar vi inte i övertalighet. Det här är för att Scania ska fortsätta vara lönsamt i framtiden. 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Exteriörbild, Kings kontor i Stockholm.
Ett års förhandlingar har inte lett till något kollektivavtal på spelbolaget King. Nu varslar Unionen och Sveriges Ingenjörer om strejk. Foto: Kamilla Kvarntorp

–  Vi har förhandlat i botten och arbetsgivarna vill inte möta oss i vårt krav på kollektivavtal. Att varsla om strejk är inget vi gör varken ofta eller lättvindigt och det beror på att de allra flesta arbetsgivare är beredda att möta våra krav på kollektivavtal, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen. 

– Vår uppfattning är att vi tillsammans med Sveriges ingenjörer har en organisationsgrad på runt 80 procent av de anställda på King och att det finns ett starkt stöd för  kollektivavtal. Möter King inte vårt krav tar vi ut alla  våra medlemmar i strejk, en total arbetsnedläggelse, säger Martin Wästfelt. 

Spelbolaget King utvecklar mobilspel och ligger bland annat bakom Candy crush. Företaget har cirka 550 anställda i Stockholm och Malmö. 

I ett års tid har samtal och förhandlingar om kollektivavtal förts mellan de båda fackförbunden och företaget utan att man kommit överens. 

Strejkvarsel lagt av Unionen och Sveriges ingenjörer

Kajsa Sima Falck, porträttbild
Kajsa Sima Falck.

Unionen och Sverige ingenjörer hotar därför med strejk från och med fredag 25 september om man inte når en uppgörelse innan dess.  Ombudsmän från de båda förbunden hovrade sida vid sida utanför Kings huvudkontor i Stockholm för att kunna lämna över strejkvarslet, som måste lämnas fysiskt och signeras. 

Vid tiotiden dök representanter från företaget upp och signerade varslet, som sedan mejlades in till Medlingsinstitutet. 

Våra medlemmar uppskattar King som arbetsplats och de vill vara med och bidra till företagets fortsatta framgång. Samtidigt finns en stark övertygelse om att långsiktig trygghet och verkligt inflytande kräver ett kollektivavtal säger Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King i ett pressmeddelande. 

– Det engagemang som medlemmarna har visat gör mig stolt, och det visar att de är beredda att kämpa för rätten att få vara med och påverka sina villkor. 

Medlare kommer nu att utses av Medlingsinstitutet. 

Alla är inte positiva till kollektivavtal 

Men alla delar inte den uppfattningen. Utanför Kings kontor på Malmskillnadsgatan i Stockholm träffade Kollega en anställd på företaget. Han vill vara anonym och berättar att han själv inte är med i facket.

- Jag går på bolagets linje. Jag köper inte att det är bäst med kollektivavtal för alla. Det kan till och med vara bättre att kunna sätta sina egna villkor. Finns kollektivavtal är det till exempel mer låst hur tjänstepensionen utformas.

Han har flera kollegor som tycker likadant.

- Jag vet att jag har kollegor som tycker som jag och är inte alls övertygad om att de flesta av mina kollegor vill ha kollektivavtal.

Kollega frågade även ett tiotal andra anställda på företaget om de ville kommentera varslet. De avböjde.

Kollega söker spelbolaget King för en kommentar.