Hoppa till huvudinnehåll
Strejk

Unionen trappar upp Teslastriden

Trycket ökar i Teslakonflikten. Idag varslar Unionen om blockad mot J&B Maskinteknik AB, som utför service på Teslas verkstäder.
– Syftet är att försvåra för Tesla att bedriva sin verksamhet, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef.
Ola Rennstam Publicerad
Unionen trappar upp Teslastriden. Till vänster en bilverkstad, till höger en Tesla-bil.
Unionen lägger nya sympatiåtgärder för att få Tesla att teckna kollektivavtal. Åtgärderna innebär att J&B Maskinteknik inte får lov att laga viktig utrustning på Teslas verkstäder runt om i landet. Foto: Fredrik Sandberg/TT/David Zalubowski/AP.

Teslastrejken har pågått i drygt ett år. Hittills har fackförbundet IF Metalls försök att få till kollektivavtal på Elon Musks bilföretag varit fruktlösa. Teslas svenska dotterbolag har ständigt hittat nya sätt att runda fackens olika blockader och tycks inte ha några planer på att vika sig.

Unionen gav sig in i konflikten i början av maj. Då varslade förbundet om blockad mot Dekra Industrial AB, som bland annat utför besiktning av de fordonslyftar som Tesla använder vid sina verkstäder. Därefter har Unionen varslat om sympatiåtgärder mot två andra företag i samma bransch i syfte att öka trycket i frågan.

Konflikten mot Tesla utökas

I måndags eskalerade konflikten ytterligare när Unionen varslade om blockad mot Tekniska Verken. Dessa sympatiåtgärder gäller arbete vid Teslas laddstationer i Linköping och Katrineholm. Och nu är det dags igen. 

Under torsdagen varslade Unionen om blockad vid J&B Maskinteknik AB. Företaget utför regelbundet service och lagning av viktig utrustning vid Teslas verkstäder. Sympatiåtgärden innebär att J&B kommer vara förhindrade att utföra dessa uppgifter framöver. Unionens förhandlingschef Martin Wästfelt tror att åtgärderna kommer bli kännbara för Tesla.

– Vår bedömning är att det kommer försvåra för Tesla att bedriva sin verksamhet, det här är lite bredare än tidigare varsel. Syftet är att understödja IF Metall och hjälpa dem att öka trycket på Tesla så att de tecknar kollektivavtal, säger han.

Kan Tesla inte bara anlita en annat företag som lagar deras utrustning? 
Absolut, självklart är det en fråga som vi följer. Men vi bedömer att det finns ett kunnande hos våra medlemmar på J&B som inte är helt enkelt att ersätta.

Vilken effekt har Unionens tidigare sympatiåtgärder haft?
If Metall uppger att våra åtgärder har gjort det besvärligt och kostsamt för Tesla att bedriva sin verksamhet, men uppenbarligen inte tillräckligt besvärligt så att de valt att teckna avtal. 

Unionen har en hel del medlemmar på Tesla, vad säger de om era konfliktåtgärder och vill de ha kollektivavtal?
– Det finns en pågående dialog. Som alltid i medlemsgrupper finns det olika uppfattningar men jag bedömer att det finns en acceptans hos våra medlemmar på Tesla kring sättet vi i Unionen gör det här på.

Unionens sympatiåtgärder mot Tesla

J & B Maskinteknik Aktiebolag
Unionen varslade den 7 november. Företaget utför regelbundet arbete på Teslas verkstäder med att bland annat serva och laga viktig utrustning som behövs på en verkstad. Konflikten bryter ut den 19 november - om Tesla inte tecknar kollektivavtal innan dess.

Tekniska Verken AB
Unionen varslade den 4 november.  Företaget installerar och underhåller Teslas laddstationer, blockaden syftar till att förhindra att el nyansluts till Teslas laddstolpar i Katrineholm och Linköping. Konflikten bryter ut den 15 november.

Kiwa Sweden AB, DEKRA Industrial AB, Qvalify AB
Sympatiåtgärder på DEKRA Industrial AB (14 maj), KIWA Sweden AB (4 juli) och Qvalify AB (3 oktober). Samtliga företag besiktigar utrustning som Tesla använder på sina verkstäder.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Strejk

Teslastrejken är över: ”Elon Musk står som vinnare”

Elon Musk har segrat. Det säger forskaren German Bender om Teslastrejkens slut. Unionen försvarar sympatiåtgärderna, trots att de inte ledde till något avtal.
Noa Kristiansson Publicerad 17 augusti 2026, kl 10:27
Elon Musk gör tummen upp utanför en amerikansk rättegångssal.
Teslastrejken avslutas utan kollektivavtal för Tesla. Forskaren German Bender säger att Elon Musk står som vinnare, även om facken haft brett stöd och pressat fram vissa förbättringar. Godofredo A. Vásquez/AP

IF Metalls strejk på Tesla är över. Det innebär att även Unionen, som har krävt kollektivavtal för företagets tjänstemän, går bet.

– Det är ett nederlag att den här striden inte vanns av facket, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen.

Tjänstemännen gick aldrig ut i strejk på Tesla. IF Metall låg ”en bit före i det arbete med medlemsförankring, diskussion och stöd som man behöver ha”. Det sade Wästfelt till Kollega i oktober 2023.

I dag vill han inte säga något om hur många Unionenmedlemmar som finns kvar på Tesla, eller hur facket stöttar dem nu.

– Men det är klart att, förutom att Tesla är unikt så är det unikt att det i modern tid har varit en konflikt under lång tid. Så det är klart att det är mycket känslor hos många inblandade, som vi på ett ansvarsfullt sätt kommer hantera.

Unionen försvarar blockad mot Teslas underleverantörer

I stället har förbundet gett sig in i konflikten genom så kallade sympatiåtgärder, riktade mot Teslas underleverantörer. Det har inneburit att tjänstemän på totalt sju företag har slutat göra jobb som gäller Tesla. Till exempel att besiktiga Tesla-bilar eller installera bolagets laddstolpar.

Strategin är omdiskuterad, bland annat eftersom den påverkar företag som redan har kollektivavtal. Men Martin Wästfelt säger att sympatiåtgärderna har varit ”ett viktigt vapen” som försvårat för Tesla.

– Vår bedömning är att det har bidragit. Men hade de varit tillräckliga, då hade Tesla skrivit på avtal, säger han och fortsätter:

– Vi står upp för att sympatiåtgärder behövs i vår modell. De är viktiga, och de ska användas ansvarsfullt som alla konfliktåtgärder.

Så du ser inte att slutet på den här strejken kan påverka hur ni tänker kring sympatiåtgärder i framtiden?

– Nej.

Martin Wästfelt har tidigare sagt till Kollega att det är avgörande för den svenska modellen att bolag som Tesla accepterar kollektivavtal. Men trots förlusten är modellen inte hotad, säger han nu.

– Den fackliga styrkan hade varit större om IF Metall hade lyckats, men modellen är inte svag eller hotad till följd av det här nederlaget.

Han ser inte heller att förlusten gör det aktuellt för facken att kräva någon särskild lagstiftning.

”Elon Musk står som vinnare”

German Bender är utredningschef på den fackliga tankesmedjan Arena Idé. Även han konstaterar att Teslastrejken är ett nederlag.

– Elon Musk står som vinnare, helt klart. Tesla får fortsätta sin verksamhet utan kollektivavtal.

Däremot tror han inte att förlusten kommer inspirera andra arbetsgivare att välja samma strategi som Tesla.

– Då riskerar man ju att ställas inför det Tesla ställdes inför. En nästan tre år lång strejk mot den samlade svenska fackföreningsrörelsen, med de kostnader och det anseendetapp som det leder till.

Enligt uppgifter till Sveriges Radio betalade bolaget omkring en och en halv årslön till varje strejkare för att sluta.

Facken bygger ju hela sin verksamhet på tyngden i ett strejkhot. Blir det inte lättare för arbetsgivare i allmänhet att avfärda fackliga krav efter en så här stor principförlust?

– Jag tror att det hade varit lättare för arbetsgivarna om IF Metall inte hade tagit den här striden. Då hade man ju visat att man låter sig köras över utan någon som helst fajt, säger German Bender.

Teslastrejken gav bättre villkor men inget avtal

Trots förlusten säger Bender att ”nettoeffekten” av strejken har varit positiv för facken: Människor i Sverige har lärt sig om kollektivavtal, fackföreningar och hur arbetsmarknaden fungerar. Opinionsmätningar har visat ett starkt stöd för strejken och en skepsis mot Tesla. Dessutom har villkoren förbättrats för mekanikerna på Tesla, menar Bender. 

Teslastrejken – detta har hänt

Oktober 2023: IF Metall varslar om strejk för mekanikerna på Tesla, efter långa förhandlingar och flera års medlemsorganisering. Målet är att få kollektivavtal. Unionen meddelar att de också har krävt och förhandlat om kollektivavtal, men går inte ut i strejk.

November 2023: Fackförbundet ST blir det första tjänstemannaförbundet som ansluter till strejken. Tillsammans med SEKO varslar man om sympatiåtgärder på Postnord. Det kommer senare att få stor påverkan på konflikten, eftersom Tesla får problem att leverera registreringsskyltar till nya bilköpare.

Maj 2024: Unionen ger sig in i konflikten. Genom sympatiåtgärder på Dekra Industrial, som bland annat besiktigar industriutrustning och maskiner, hoppas man göra det svårare för Tesla att fortsätta vägra kollektivavtal. Tjänstemännen på Tesla tas dock inte ut i strejk.

Oktober 2025: Strejken passerar tvåårsdagen och läget är fortsatt låst. Unionen har nu inlett sympatiåtgärder på totalt sex företag.

Augusti 2026: IF Metall meddelar att strejken avbryts efter att de sista kvarvarande strejkarna har köpts ut och lämnat Tesla.