Hoppa till huvudinnehåll
Internationellt

Här är länderna som är värst att jobba i

Bangladesh, Brasilien och Egypten är tre av världens värsta länder att jobba i. Och på Nya Zeeland hamnar H&M på fackens svarta lista. Det visar det senaste indexet över arbetstagares rättigheter.
David Österberg Publicerad
Foto över stranden Copacabana i Rio de Janerio, Brasilien.
Brasilien är ett av de länder som är sämst som arbetstagare att jobba i, ur främst ett fackligt perspektiv. Foto: Martina Holmberg/TT

Fackliga ledare som mördas, förbud mot att strejka, förbud mot att gå med i fackföreningar och arbetare som utsätts för våld. I majoriteten av världens länder kränks arbetstagares rättigheter, enligt den årliga rapporten från den internationella fackliga organisationen ITUC.

Av de tio värsta länderna ligger två i Europa: Belarus och Turkiet. I Belarus har läget försämrats sedan Alexander Lukasjenko återvaldes i det riggade presidentvalet 2020. Flera fackliga ledare har gripits och polisen genomför regelbundet razzior mot fackföreningar och fackmedlemmar. Alla demonstrationer som inte godkänts av myndigheterna är olagliga och kan straffas med fängelse i tre år.

Fackligt engagerade mördas

Även i Turkiet har polisen slagit till mot demonstrationer, gripit fackliga ledare och genomsökt deras hem. Det händer också att arbetsgivare avskedar anställda som försöker organisera sig, enligt rapporten från ITUC.

I Central- och Sydamerika hamnar Guatemala, Colombia och Brasilien på listan över världens sämsta länder att jobba i. För Guatemalas del är det första gången. Där utsätts fackligt engagerade ofta för mord och mordhot. Dessutom är det vanligt att arbetstagare blir uppsagda för att förhindra kollektiva förhandlingar.

Colombia är världens dödligaste land för arbetstagare och fackmedlemmar. Mellan 2021 och 2022 mördades 13 personer och sex personer utsattes för mordförsök. Enligt ITUC gör myndigheterna inte tillräckligt för att utreda brotten.

I Brasilien motarbetar både arbetsgivare och myndigheter fackföreningar. Andelen kollektivavtal har minskat med 45 procent de senaste åren. Hanteringen av pandemin försämrade dessutom arbetsvillkoren kraftigt.

Får inte organisera sig

De värsta länderna att jobba i i Asien är Bangladesh, Filippinerna och Myanmar. Klädsektorn i Bangladesh sysselsätter mer än 4,5 miljoner arbetstagare men när de försöker att organisera sig motarbetas de av både arbetsgivare och myndigheter.

På Filippinerna utsätts fackmedlemmar regelbundet av attacker från både polis och armé. Över 50 fackligt engagerade personer har mördats sedan president Dutertes maktövertagande 2016. Situationen är liknande i Myanmar där militären har förbjudit 16 fackliga organisationer och dödat och gripit personer som deltagit i demonstrationer och strejker.

Sverige får bra betyg

I Afrika är läget sämst i Eswatini (hette tidigare Swaziland). Där styr en enväldig kung och demonstrationer för demokrati möts med extrem polisbrutalitet, enligt rapporten.

Sverige får, tillsammans med bland andra Finland, Tyskland, Irland och Italien, toppbetyg av ITUC när det gäller arbetstagares rättigheter. Men ett svenskt företag, Hennes & Mauritz, hamnar på svarta listan. Anledningen är att H&M på Nya Zeeland har sagt upp anställda som organiserat sig fackligt och protesterat mot låga löner, enligt ITUC.

Vanligt att förbjuda strejker

Arbetstagares rättigheter kränks i de flesta av världens länder. Här är de vanligaste kränkningarna:

  • Strejkrätten. 87 procent av världens länder har kraftiga inskränkningar i strejkrätten.
  • Rätten att förhandla kollektivt. 79 procent har inskränkningar i förhandlingsrätten.
  • Rätten att bilda eller gå med i fackförening. 77 procent hindrar vissa typer av anställda att gå med i facket.
  • Rätten till rättslig prövning. I 66 procent av världens länder har arbetstagare begränsad eller ingen möjlighet att få arbetsrättsliga tvister prövade i domstol.
  • Rätten att registrera fackförening. 74 procent hindrar registreringen av fackföreningar.

Källa: Global Rights Index. Indexet bygger på en granskning sav 148 länder som gjorts av världsfacket ITUC.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Internationellt

Elanders bolag nobbar facket och konfiskerar semester

Elanders dotterbolag i USA tar semesterdagar från anställda och vägrar släppa facket över tröskeln, trots avtal om att respektera fackliga rättigheter. I veckan träffade fackföreträdare från dotterbolaget den svenska vd:n i hopp om att få gehör.
Johanna Rovira Publicerad 10 april 2026, kl 13:04
En grupp fackliga representanter från Workers United står inomhus och håller en banderoll med texten ”UNI Global Union”.
Viktor Rosencrants, Edward Martinez, Asgeri Lundblad, Peter Hellberg, Martin Jefflén, Victoria Kirchhoff, Eva Lopez, Luis Maticorena, Megan Chambers, Daniel Fernandez (Uni) träffades på Unionen för att prata om förhållandena på Bergen Logistics i USA. Foto: Johanna Rovira

Tidigare i år härjade ett våldsamt snöoväder över New Jersey, USA. Snön föll så massivt att Bergen Logistics, ett dotterbolag helägt av den svenska logistikföretaget Elanders, tvingades stänga och de anställda fick stanna hemma. Arbetsgivaren drog semesterdagar för att kompensera för stängningen, uppger anställda och fackliga företrädare.

Semesterdagar drogs efter snöoväder i New Jersey

Folk förlorade semesterdagar och blev förbannade. Tidigare har arbetsgivaren alltid ställt frågan hur vi vill använda den betalda semestern, men numera tar de bara semesterdagar utan att fråga, säger Eva Lopez, som jobbat på Bergen Logistics i 14 år.

Hon är en av fyra fackligt aktiva från amerikanska Workers United, som kommit till Sverige för att försöka övertyga Elanders ledning om att uppfylla de förpliktelser koncernen åtagit sig genom att skriva under ett globalt ramavtal 2009. 

I avtalet står bland annat att Elanders Group ska respektera fackliga rättigheter och förhandla om villkor för anställda. Arbetsgivaren Global Logistics har hårdnackat vägrat låta facket träffa medlemmar i sina lokaler och förhalat alla förhandlingar, enligt Workers United. Den svenska ägaren Elanders har hittills tvått sina händer och menat att det handlar om lokala problem som man inte vill lägga sig i från svenskt håll. 

Arbetsmiljö och försäkring på Bergen Logistics: ”Folk kollapsar av värmen”

De anställda på Bergen Logistics vill bland annat ha rättvisare löner och en bättre sjukförsäkring. Den försäkring de erbjuds nu kostar en fjärdedel av lönen och fungerar illa. Dessutom äventyrar arbetsgivaren de anställdas hälsa eftersom temperaturen sommartid blir så hög att folk kollapsar av värmen, berättar Eva Lopez och hennes kollega Luis Maticorena, som båda jobbar på anläggningen. 

De har dåliga villkor även jämfört med andra närliggande bolag, men upplever att företaget inte lyssnar på dem, säger Unionens ordförande Peter Hellberg, som mötte delegationen från Workers United dagen före mötet med Elanders. 

I Sverige har facket bra relationer med företagsledningen på Elanders, enligt Peter Hellberg. 

Vi jobbar med påverkan så att företagsledningen för Elanders ska förstå att det inte är ett amerikanskt problem utan ett Elandersproblem. Vill Elanders visa att man är en god arbetsgivare behöver man visa det överallt. Inte bara i Sverige, säger han. 

Elanders vd Magnus Nilsson: ska rekommendera att facket släpps in

Efter cirka 18 månaders försök att få till ett möte med företagsledningen på Elanders fick delegationen på onsdagen träffa koncernens vd Magnus Nilsson. Under mötet meddelade vd:n att han ”avser att ta en dialog med den amerikanska ledningen och att han kommer att starkt rekommendera att det amerikanska facket ges tillträde till arbetsplatsen för att kunna träffa och samtala med de anställda”, enligt Unionenanställda som var med på plats. 

Kollega har sökt Magnus Nilsson för en kommentar. 

 

Konflikten på Bergen Logistics: fackomröstning, NLRB och utestängning

Trots att facket hade en majoritet av de anställda bakom sig ville inte Bergen Logistics acceptera facket utan hyrde in antifackliga konsulter för att övertyga de anställda att inte bilda klubb. 

De anställda vände sig till arbetsmarknadsmyndigheten NLRB (National Labor Relations Board) som slog fast att facket vunnit den omröstning som gjordes. Bolaget informerade att de respekterade beslutet. 

När Unionen och GS (Facket för skogs-, trä- och grafisk bransch) besökte Bergen Logistics för ett år sedan släpptes de inte in i lokalerna, som  Dagens Arbete var först att rapportera om.