
Ikea i Frankrike åtalades, som Kollega tidigare skrivit om, för att ha spionerat på både anställda och jobbsökare med hjälp av privatdetektiver och korrupta poliser. I dag tisdag kom domen som konstaterar att möbeljätten gjort sig skyldig till illegal övervakning.
Läs mer: Ikea åtalas för spioneri på anställda i Frankrike
Den franska domstolen beordrar företaget att betala en miljon euro i böter för sitt agerande. Åklagarna hade yrkat på dubbelt så mycket, men enligt nyhetskanalen Reuters är företrädare för bland annat fackförbunden, nöjda med domen och vad den symboliserar.
Den före detta vd:n döms till villkorligt fängelse i två år och ska dessutom personligen betala motsvarande en halv miljon kronor för sin roll i spionskandalen. Av de totalt 15 personerna som var anklagade var det två personer som domstolen friade från misstankarna om brott.
Fler internationella nyheter:
H&M backar efter spanska strejker