Hoppa till huvudinnehåll
Strejk

Unionenmedlemmar kan få stoppa lockoutade

Hamnarbetarförbundets strejk kan komma att påverka Unionenmedlemmar som jobbar med säkerheten i Malmö hamn. – Om de som är lockoutade skulle ta sig in på hamnområdet får jag stoppa dem, eftersom det är vårt jobb att se till att obehöriga inte vistas på hamnområdet, säger Göran Olsson.
Sofia Broomé Publicerad
Johan Nilsson/TT
Strejkvakter utanför Malmö hamnområde. Hamnarbetarförbundet har nobbat slutbudet från medlarna, och klockan sju så utbröt strejken 15 svenska hamnar under onsdagen. Johan Nilsson/TT

Hamnarbetarförbundet gick under onsdagsmorgonen ut i strejk efter det att förhandlingarna om ett kollektivavtal med Sveriges Hamnar strandat. Arbetsgivarna svarade med en lockout. Strejken berör hamnarna i Gävle, Helsingborg, Holmsund, Karlshamn, Malmö, Sundsvall, Söderhamn och Umeå, för att sedan utvidgas till Stockholm och Göteborg. I Malmö hamn strejkar ett 30-tal hamnarbetare.

Även Unionen har medlemmar i Malmö hamn vars jobb kan komma att påverkas av strejken. De jobbar bland annat inom Port Security, säkerhet. Göran Olsson är en av dem:

– Hamnarbetarna strejkade från klockan sju till klockan nio i dag och lämnade sedan hamnområdet i och med lockouten. Det gick lugnt till, säger han.

Just nu lossas ett större antal bilar från Asien från det 200 meter långa lastfartyget Morning Carina. Det är ett arbete som Transports anställda utför. Enligt Göran Olsson råder ännu ingen särskild beredskap på hamnområdet på grund av konflikten. Inga längre lossnings- och lastningstider är beräknade, trots att bara runt hälften av arbetarna i hamnen är på plats.

– Om de som är lockoutade skulle ta sig in på hamnområdet under lockouten får jag stoppa dem, eftersom det är vårt jobb att se till att obehöriga inte vistas på hamnområdet, säger Göran Olsson.

Drar konflikten ut på tiden kommer det att få stora konsekvenser, för rederierna men framför allt för företagen som säljer produkterna som lossas i hamnarna. Enligt Svenskt Näringslivs beräkningar kostade hamnstrejken under 2017 svenska företag 4,5 miljarder kronor, bland annat på grund av längre transporttider, ändrade transportvägar och försenade leveranser, skriver TT.  

Konflikten handlar om att Hamnarbetarförbundet med 1 300 medlemmar, vilket är ungefär hälften av landets hamnarbetare, vill teckna ett självständigt kollektivavtal med Sveriges Hamnar.

I de statliga medlarnas bud erbjuds ett andrahandsavtal som Hamnarbetarförbundet förkastade eftersom det innebär att man avsäger sig delaktighet i lokala uppgörelser på arbetsplatser där medlemmar arbetar, möjligheten att tolka det egna avtalet och möjlighet att väcka talan i Arbetsdomstolen om arbetsgivaren bryter mot ingångna avtal.  

Arbetsgivarna har sedan tidigare ett rikstäckande kollektivavtal med LO-förbundet Transport och vill inte ha två olika avtal för samma jobb.

Läs också: Lockout - Så funkar det

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Strejk

Systembolaget-klubben: ”Vi skulle kunna utplåna mertid”

Deltidsanställda på Systembolaget har svårt att leva på sin lön. Därför kräver nu facken rätt heltid.
– Vår uppfattning är att det är Svensk handel - och inte vår ledning - som bromsar, säger klubbordförande Robert Adrell.
Ola Rennstam Publicerad 4 juni 2025, kl 10:17
Ingen strejk på Systembolaget. På bilden en kund framför en hylla med vitvinsflaskor.
Unionenklubben på Systembolaget är uppskattar att knäckfrågan om den oplanerade mertiden för medlemmarna har blivit högaktuell i avtalsrörelsen till följd av fackens strejkvarsel. Martina Holmberg/TT.

Strejken på Systembolaget närmar sig. Den 10 juni kommer anställda på huvudkontoret och lagerdepåer att lägga ned sitt arbete. Att Unionen, och en rad andra fack, valt att varsla om strejk handlar i huvudsak om butikspersonalens deltidsarbete. Medlemmarnas deltidskontrakt gör att många har svårt att leva på sin lön. 
 

Viktigaste frågan under mina 35 år

Robert Adrell, ordförande Systembolagets Unionenklubb, tycker att förbundet driver rätt frågor och då särskilt fokuset på att få bukt med den oplanerade mertiden.

Foto: Systembolaget

- Jag har jobbat på Systembolaget i 35  år och att höja kontrakten har varit vår viktigaste fråga hela tiden. Vi är glada att det här kommer upp till ytan och uppskattar att Unionens centrala ombudsman har satt sig in i våra frågor.

Unionenklubben och Systembolagets ledning har samsyn kring många av frågorna om deltidskontrakten. De senaste åren har ett partgemensamt arbete pågått som lett till att andelen heltidare i företaget har gått från 13 procent 2022 till 32 procent idag. Motståndet mot mertidsersättningen finns på annat håll, enligt Robert Adrell.

- Vår uppfattning är att det är Svensk handel och inte vår ledning som bromsar här. Vi skulle kunna utplåna stor del av mertiden om vi ville, säger han.

Stor solidaritet med varandra

Att det är personal på huvudkontoret och depåerna omfattas av strejkvarslet trots att det är personalen i butikerna som har deltidskontrakt är inget konstigt enligt klubbordföranden.

- Det är effekten av varslet som är det viktiga. Vi har glädjen att vara i samma riksklubb allihop, vilket innebär att vi har en väldig solidaritet med varandra. Dessutom har mer än hälften av personalen på huvudkontoret jobbat i butik så de vet hur vi har det, säger Robert Adrell.