Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Nya visstidsregler på gång

Under torsdagen väntas regeringen lägga fram ett lagförslag för att komma till rätta med missbruket av visstidsanställningar. TCO menar att det är tack vare dem och att deras anmälan mot Sverige för brott mot EU:s visstidsdirektiv ledde till att EU-kommissionen hotar att stämma Sverige i EU-domstolen.
Linnea Andersson Publicerad
Lars Pehrson / SvD / TT
EU-kommissionen hotar att stämma Sverige i EU-domstolen om Sverige inte ändrar lagstiftningen om visstidsanställningar. Lars Pehrson / SvD / TT

Sedan anmälan 2007 har Sverige vid fler tillfällen fått bassning från EU-kommissionen som menar att svensk lagstiftning bryter mot EU:s visstidsdirektiv. Regeringen har därför arbetat fram ett nytt lagförslag som lämnas över till riksdagen under torsdagen.

Samuel Engblom, samhällspolitisk chef på TCO, menar att regeringen inte hade föreslagit några skärpta regler om inte TCO hade anmält Sverige till EU-kommissionen.

– Det är varken rimligt eller förenligt med EU-rätten att anställda kan gå år efter år på visstidsanställning hos samma arbetsgivare utan att ha rätt till en tillsvidareanställning. Förslaget är ett steg i rätt riktning, säger Samuel Engblom i en kommentar.

Propositionen har varit på remissrunda och arbetsmarknadens parter är, enligt TCO, i huvudsak överens om innehållet. Även om förslaget innebär en förbättring jämfört med nuvarande regler har det fått kritik för att vara krångligt och svårtolkat.

Läs mer: Krångligt förslag på nya visstidsregler

TCO förutsätter att riksdagen röstar ja till förslaget, eftersom det skulle få stora konsekvenser om EU-kommissionen väcker talan mot Sverige i EU-domstolen. Vilket de sannolikt skulle göra, om förslaget inte går igenom.

– Skulle Sverige fällas i EU-domstolen tickar höga bötesbelopp till dess att lagen ändras. Jag tror och hoppas dock inte att vi kommer att hamna i det läget, säger Samuel Engblom.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ringde sig själv i Telias kundtjänst – fick sparken

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Nu stäms Telia av Unionen för ogiltigt avskedande.
Elisabeth Brising Publicerad 12 juni 2025, kl 09:27
Teliaskylt
Arbetet i Telias kundtjänst beskrivs som pressat i en stämningsansökan från Unionen. En kundtjänstanställd ringde upp sig själv för att hinna med jobbet men fick sparken för det. Nu stämmer facket företaget. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Artikeln har uppdaterats 16 juni.

Kundtjänstmedarbetaren på Telia hade i uppdrag att ta emot faktura-frågor från kunder i samtal och mejl och samtidigt försöka merförsälja in nya abonnemang. Personalens arbete loggades hela tiden i en app: antal samtal, försäljning, aktuell status och hur lång tid kundmöten och administration tog. 

Varje ärende fick enligt medlemmen ta max 600 sekunder och efterarbetet högst en och en halv minut. Arbetsbelastningen och jobbmiljön beskrivs av facket som oerhört pressad med långa kundköer, höga säljmål och krav på att det alltid skulle lysa grönt i jobbappen. 

Lyste rött i systemet

Medarbetaren hade enligt stämningsansökan goda säljresultat men fick svårt att hinna efterarbetet av kundsamtalen som han sköt på till slutet av arbetsdagen. Ledningen sa då att den anställde lade alldeles för mycket tid på efterarbetet, inte fick göra det samlat och att det började lysa rött i jobbsystemet. 

Chefen: Sköt det snyggt

Kundtjänstmedarbetaren fick enligt stämningsansökan höra av chefen att han måste få mer gröna siffror i systemet. Chefen förklarade dock inte hur både säljmål och efterarbete skulle hinnas med inom tidsramen. Chefens ska enligt Unionens stämningsansökan sagt: ”Du får komma på ett sätt att lösa det på, men sköt det snyggt”. Chefens bonus var också beroende av gröna siffror i jobbappen.

Medarbetaren gjorde då, som en rad kollegor, en egen teknisk lösning för att hinna med säljkraven utan det skulle bli röda siffror i systemet. Hen ringde ibland sig själv för att få tid att slutföra sina ärenden och undvika de röda siffrorna i tidsappen. 

När arbetsgivaren upptäckte att medarbetare ringde sig själva för att hinna att göra klart sina ärenden utan att få röda siffror i övervakningssystemet fick flera av medarbetarna sparken. 

Stäms på 190 000 kronor

Nu stämmer Unionen Telia och arbetsgivarorganisationen TechSverige i Arbetsdomstolen för ogiltigt avskedande och kräver 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen. Unionen anser att avskedandet saknar laglig grund. 

Orsaken till de anställdas agerande är enligt facket en följd av kommunikationen från närmaste chef att ”sköta det snyggt” för att få fram gröna resultatsiffror samt hur företaget valt att organisera arbetet. 

Telias presschef understryker att stämningsansökan bara visar den ena partens beskrivning av konflikten. 

"Av respekt för den rättsliga processen och de inblandade kan vi inte kommentera detaljer i det enskilda fallet. Mer än att vi inte delar den beskrivning som framkommer i stämningsansökan", skriver Telias presschef i en kommentar till Kollega.